Co zrobić po kolizji?

Wypadek komunikacyjny, nawet jeżeli stanowi niewielką stłuczkę, jest niezwykle stresującym wydarzeniem zarówno dla sprawcy, jak i poszkodowanego. W tym momencie nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji. Trzeba się uspokoić i postarać się działać, oceniając wszystko „na chłodno”. Potem warto działać według niniejszego poradnika pt. „Co zrobić po kolizji?”

Po pierwsze zjedź na pobocze

Ta zasada dotyczy oczywiście tylko sytuacji, w której auto jest na tyle sprawne, że można je przestawić na bok, a także gdy ruszenie pojazdu nie zatrze śladów, potrzebnych do ustalenia winnego.

Po drugie wyłącz silnik

W stresie często zapomina się, co zrobić po kolizji.  Tymczasem należy pamiętać o tak podstawowej rzeczy,  jaką jest wyłączenie silnika. Niedopełnienie tej czynności może się skończyć niemiłą niespodzianką i powiększeniem szkody.

Po trzecie ustal czy są ranni

Jeżeli mamy do czynienia z poważną kolizją, ktoś mógł w wyniku tego wypadku ucierpieć. Obowiązkiem każdej osoby jest udzielenie pierwszej pomocy, a przynajmniej wykonanie telefonu na numer alarmowy 112 i poinformowanie odpowiednich służb o zdarzeniu.

Po czwarte zadbaj o bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia

W jaki sposób to zrobić? Należy w szczególności wystawić trójkąt ostrzegawczy, włączyć światła awaryjne i założyć kamizelkę odblaskową. W kwestii co zrobić po kolizji, jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy zapadł już zmrok.

Po piąte poszukaj świadków

Jako poszkodowani w wypadku musimy zebrać dowody na to, że winny zdarzenia jest kierowca drugiego pojazdu. Z pewnością na miejscu wypadku łatwo będzie nam ustalić, kto widział przebieg zdarzenia.

Po szóste nie zapomnij o oświadczeniu

Jak napisać oświadczenie sprawcy po stłuczce? Można je sporządzić w dowolnej formie – gotowego formularza lub zwykłej, pisemnej. Istotne jest jednak to, aby zawierało najważniejsze informacje na temat zdarzenia.

Po siódme zadbaj o dokumentację z miejsca zdarzenia

Jeżeli zadajemy sobie pytanie, co zrobić po kolizji, musimy zastanowić się nad tym, jaki jest cel tych działań. Jeżeli jesteśmy poszkodowanymi, z pewnością będziemy chcieli uzyskać odszkodowanie, dlatego już na miejscu zdarzenia powinniśmy zadbać o zebranie odpowiednich dowodów. Skuteczne dochodzenie odszkodowania będzie bowiem zależało od kompletnej dokumentacji. Jakie dokumenty do ubezpieczalni złożyć? Potrzebujemy: aktualnej polisy OC sprawcy (należy spisać jej numer, numer rejestracyjny pojazdu oraz imię i nazwisko sprawcy wraz z jego numerem PESEL), dokumentacji potwierdzającej okoliczności wypadku (oświadczenie uczestników zdarzenia, notatka policyjna, zdjęcia z miejsca zdarzenia, zdjęcia uszkodzonego pojazdu). Ewentualnie możemy rozejrzeć się również, czy zdarzenia nie nagrały przypadkiem okoliczne kamery monitoringu miejskiego lub kamery przemysłowe, należące do podmiotów prywatnych.

Po ósme pamiętaj o terminie zgłoszenia szkody

Rozważając co zrobić po kolizji powinniśmy również wiedzieć, że ostatnim krokiem, jaki będziemy musieli podjąć, jest zgłoszenie szkody. Możemy tego dokonać w dowolnej formie – zwykłej pisemnej, mailowej, faksem, przez telefon lub osobiście w siedzibie ubezpieczyciela. Niezależnie od tego, którą z form wybierzemy, dobrze jest dokonać zgłoszenia niezwłocznie, ponieważ szkody pokolizyjne mogą zwiększyć się po upływie dłuższego czasu i w konsekwencji nie będą odpowiadały opisowi z oświadczenia, co utrudni postępowanie likwidacyjne i uzyskanie należnego świadczenia. Dodatkowo inne polisy niż OC, mogą posiadać pewne ograniczenia czasowe zapisane w OWU. Z reguły jest to czas od 12 godzin do maksymalnie siedmiu dni. Gdzie zgłosić kolizję drogową, jeśli sprawca nie posiada ubezpieczenia OC? Wówczas szkodą zajmie się ubezpieczyciel, u którego poszkodowany wykupił polisę AC, a w przypadku jej braku dowolnie wybrane towarzystwo. Zakład ubezpieczeń ma obowiązek przyjęcia takiego zgłoszenia i przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, by następnie skierować sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wypłaci odszkodowanie.