Odszkodowania majątkowe za utratę mienia za granicą

Gdy wyjeżdżamy za granicę w celach prywatnych lub służbowych raczej nie myślimy o tym, że ktoś nas może okraść lub, że możemy stracić majątek w inny sposób. Czasami jednak takie zdarzenia mają miejsce. Warto wiedzieć, jak się wtedy zachować chociażby po to, by jak najszybciej  uzyskać odszkodowania majątkowe za utracone mienie.

Co zrobić, gdy zgubimy bądź ukradną nam portfel i dokumenty?

  • Przede wszystkim powinniśmy powiadomić policję, która spisze protokół.
  • Powinniśmy natychmiast zastrzec wszystkie karty kredytowe.
  • Powinniśmy zgłosić utratę mienia do konsulatu (czasem może on się znajdować przy ambasadzie).
  • Jeśli w danym kraju nie ma ani konsulatu ani ambasady wówczas powinniśmy zgłosić utratę mienia do konsulatu kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Tam powinniśmy złożyć wniosek o wydanie ETD (Emergency Travel Dokument) – jest to tym czasowy dokument pozwalający na powrót do Polski lub dowolnego kraju Unii Europejskiej. Ważne by zapoznać się z warunkami podróżowania na podstawie ETD.
  • Gdy chcemy uzyskać nowy paszport, wówczas wypełniamy wniosek dostępny w ambasadzie lub konsulacie. W przypadku, gdy utracimy tylko paszport należy okazać jakiś inny dokument ze zdjęciem np. dowód osobisty. Sytuacja ma się inaczej, gdy utracimy wszystkie dokumenty. Wtedy do placówki dyplomatycznej musimy wziąć ze sobą osobę, która okaże swoje dokumenty i potwierdzi naszą tożsamość. Po potwierdzeniu tożsamości konsul na 3 tygodnie na wydanie dokumentu.

Ważne! W żadnym konsulacie nie złożymy wniosku o dowód osobisty. Nie jest to dokument, który koniecznie trzeba mieć ze sobą przejeżdżając przez granicę i przebywając na terenie innego państwa UE. Wystarczy paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

Dobrym pomysłem na to, by uniknąć np. fatygowania osoby trzeciej do konsulatu jest to, żeby przed wyjazdem skserować wszystkie dokumenty, a kopie zostawić np. w bezpiecznym miejscu.

Czy odszkodowanie majątkowe należy się nam, gdy za granicą zostaną nam skradzione rzeczy osobiste?

W przypadku utraty prywatnych rzeczy możemy mówić o stracie rzeczywistej, a więc jednej z głównych przesłanek uprawniających nas do odszkodowań majątkowych. O odszkodowanie majątkowe możemy starać się, gdy utrata mienia wiąże się dla nas z dodatkowymi wydatkami, które nie miałyby miejsca jeśli nie doszłoby np. do kradzieży.

Ważne! Przed wypłaceniem nam odszkodowania majątkowego nie chroni tabliczka z napisem „Właściciel obiektu nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione na terenie obiektu”.

Informacje te czasem umieszczane są w recepcjach hotelowych. W przypadku jednak, gdy zginą nam rzeczy z hotelu, w którym umieszczona jest taka informacja również możemy starać się o odszkodowanie majątkowe.

Odszkodowania majątkowe – zwróć się po pomoc do kancelarii odszkodowawczej.

Byłeś za granicą na wyjeździe z rodziną lub wypadł Ci wyjazd służbowy, podczas którego zostałeś okradziony? Po powrocie do kraju zgłoś się do nas, a pomożemy Ci uzyskać odszkodowania majątkowe. Jesteśmy kancelarią z doświadczeniem, wystarczy że zadzwonisz lub wyślesz e-mail.