Ubezpieczyciel zaniżył kosztorys! Co mam zrobić?

Ubezpieczyciel zaniżył kosztorys! Co mam zrobić? Takie pytanie często zadawane jest przez poszkodowanych. Tymczasem pierwsza wycena naprawy auta od ubezpieczyciela jest zazwyczaj jedynie punktem wyjścia do negocjacji. Warto więc walczyć o odszkodowanie, które w pełni pokryje poniesione straty.

Odwołanie od decyzji na podstawie wyceny.

W przypadku szkody likwidowanej z OC sprawcy ubezpieczyciel ma obowiązek nie tylko pokryć koszty naprawy, ale także dodatkowych wycen. Warto więc zainwestować w kosztorys rzeczoznawcy czy warsztatu samochodowego. Pozwoli to na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela i uargumentowanie roszczeń. Można także umówić się z likwidatorem danej firmy ubezpieczeniowej w warsztacie, gdzie będzie mógł zrobić zdjęcia rozłożonego auta i przy obecności mechanika ocenić zakres szkody. Często wystarczy to do otrzymania należytego odszkodowania.

Naprawa auta na własny koszt.

Poszkodowanemu przysługuje prawo wyboru metody likwidacji szkody. Można z niego skorzystać zwłaszcza wówczas, gdy ubezpieczyciel zaniżył kosztorys. Co masz zrobić? Możesz naprawić auto na własny koszt. Nie przejmując się wyceną ubezpieczyciela zlecić naprawę w warsztacie samochodowym i domagać się dopłaty na podstawie zgromadzonych faktur. Z reguły ubezpieczyciel wraz z kosztorysem wysyła informację, z której wynika, że kwota roszczenia podlega zmianie,  jeżeli koszt części i naprawa okażą się wyższe niż w wycenie. Najlepiej więc kupować nowe części w sklepach dealerskich. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której uszkodzone części nie były oryginalne i zostało to zaznaczone w kosztorysie. Należy jednak pamiętać, że koszty naprawy nie mogą przekroczyć rynkowej wartości auta w dniu szkody.

Pozew do sądu.

Co jeśli odwołanie od decyzji TU nie zostało uznane lub ubezpieczyciel zakwestionował faktury? W takim przypadku pozostaje jeszcze droga sądowa. Czy muszę naprawić pojazd po szkodzie, aby pozwać firmę ubezpieczeniową? Domaganie się świadczenia należnego z tytułu ubezpieczenia OC przysługuje bez względu na to, czy naprawa auta została już dokonana. Wskazana jest jednak szczegółowa wycena naprawy, która pozwoli określić wysokość roszczenia i zakres sporu. W przypadku niezgodności co do ceny poszczególnych części wystarczy wycena z warsztatu. Jeśli zaś różnica stanowisk dotyczy tego, co trzeba zrobić, by doprowadzić auto do stanu sprzed szkody, wymagana jest opinia rzeczoznawcy. Nie trzeba korzystać z pomocy pełnomocnika w sądzie, ale warto. Jeśli wygra się sprawę, koszty postępowania i tak zwróci ubezpieczyciel.

Cesja wierzytelności – sposób na szybką dopłatę.

Przewlekłość postępowań sądowych jest bolączką wielu poszkodowanych. Tymczasem zależy nam na szybkiej naprawie auta, a odszkodowanie nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów. Jeżeli nie masz czasu na długotrwałe spory, szkoda była likwidowana metodą kosztorysową i nie minęły 3 lata, dowiedz się, jak uzyskać wyższe odszkodowanie. Cesja wierzytelności bardzo upraszcza dochodzenie roszczeń, a dopłata trafi na Twoje konto w przeciągu kilku dni.