Kiedy należy się auto zastępcze po wypadku?

W ramach ubezpieczenia komunikacyjnego klientowi przysługuje czasami samochód zastępczy. Warto to wiedzieć, gdyż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się nam może w życiu przytrafić, wszak to nieustannie nas przecież zaskakuje i trzeba być przygotowanym na różne sytuacje.

Zastanówmy się w takim razie, kiedy należy się auto zastępcze po wypadku? Otóż, samochód zastępczy przysługuje nam w różnych okolicznościach. Nie jest to luksus dla wybranych,  ale pewnego rodzaju ułatwienie czy też rekompensata w sytuacji, kiedy nagle zostaliśmy pozbawieni naszego środka transportu. Trzeba wyraźnie podkreślić, że samochód w obecnej dobie to rzecz nieodzowna, bo większość osób dojeżdża nim do pracy, czy też w ogóle auto jest źródłem dochodu, kiedy ktoś np. jest taksówkarzem.

Kiedy należy się auto zastępcze po wypadku?

Zasadniczo są trzy takie sytuacje, kiedy klient może dostać od firmy ubezpieczeniowej samochód zastępczy. Po pierwsze – w sytuacji, kiedy nasz samochód uległ kolizji nie z naszej winy, to co do zasady należy się nam auto zastępcze z OC sprawcy na okres, kiedy pozostajemy bez własnego środka transportu. Po drugie –  auto zastępcze można także uzyskać w ramach polisy AC. Oczywiście tylko wtedy, kiedy taki zapis został uwzględniony w umowie. Jest jeszcze jedna sytuacja, kiedy możemy otrzymać pojazd zastępczy. Otóż, kiedy nasz samochód ulegnie awarii, a jest jeszcze na gwarancji. Dealer powinien zapewnić nam pojazd zastępczy. Tutaj jednak trzeba liczyć się z pewnymi obwarowaniami, mianowicie pojazd musi być całkowicie niesprawny, albo też warsztat przekroczył czas potrzebny na naprawę.

Bezgotówkowy najem aut zastępczych

Podsumowując, auto zastępcze należy Ci się z polisy OC sprawcy kolizji, z AC (jeśli masz taki punkt zawarty w umowie) lub od dealera (jeśli Twój samochód jest na gwarancji, łatwiej uzyskasz pojazd). Składając prośbę o wynajem samochodu zastępczego, pamiętaj, aby podkreślić, że jest Ci on niezbędny do codziennego funkcjonowania (masz firmę, praca wymaga od Ciebie przemieszczania się, wozisz dzieci do szkoły itp.) i że nie posiadasz żadnego innego auta poza tym, które właśnie stoi rozbite w warsztacie. I sprawdź, czy możesz korzystać z samochodu w nieokreślonym wymiarze czasu, czy też powinieneś go oddać po 3-4 dniach, czy musisz skorzystać z wypożyczalni, którą zasugerował Ci ubezpieczyciel, czy możesz udać się do innej firmy. Jeśli nie jesteś pewien, kiedy należy się auto zastępcze po wypadku, zwróć się do kancelarii odszkodowawczej kompleksowo zajmującej się dochodzeniem odszkodowań. Często firma taka współpracuje z wypożyczalnią samochodów i można skorzystać z usługi bezgotówkowego najmu.