Odszkodowania komunikacyjne – 3 czynności ułatwiające egzekwowanie roszczeń.

Padłeś ofiarą wypadku na drodze? Za odniesione szkody powinieneś otrzymać odszkodowania komunikacyjne. Sprawdź, o co należy zadbać w pierwszej kolejności, aby skutecznie wyegzekwować należne Ci świadczenia.

Odszkodowania komunikacyjne – kiedy przysługują?

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku, a winę za uszkodzenie lub zniszczenie Twojego pojazdu ponosi inny kierowca, należą Ci się odszkodowania komunikacyjne. O ich wysokości decyduje skala poniesionej szkody np., koszt leczenia, naprawy pojazdu czy wartość utraconego lub uszkodzonego mienia.

Co zrobić, żeby otrzymać odszkodowania komunikacyjne?

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wniosek o odszkodowanie komunikacyjne zostanie rozpatrzony pozytywnie, musisz zadbać o odpowiednie udokumentowanie zdarzenia już na bardzo wczesnym etapie likwidacji szkody. Oto trzy czynności, które warto wykonać, żeby ułatwić sobie wyegzekwowanie roszczenia:

  1. Spisz oświadczenie lub wezwij policję.

Ustalenie danych osobowych sprawcy to najważniejsze, co powinieneś zrobić, jeśli uległeś wypadkowi. Na miejscu zdarzenia możecie spisać oświadczenie zawierające numer polisy ubezpieczeniowej, dane osobowe sprawcy oraz numer rejestracyjny jego pojazdu lub od razu wezwać policję, która sporządzi notkę ze zdarzenia.

  1. Zadbaj o dane personalne i podpisy świadków wypadku.

Dane kontaktowe świadków wypadku bardzo ułatwią starania o odszkodowanie. Świadkami mogą być zarówno pasażerowie, jak i inni uczestnicy ruchu, na przykład kierowcy pozostałych pojazdów lub piesi, którzy widzieli zdarzenie. Zbierz ich podpisy na oświadczeniu i poproś o podanie danych personalnych, nie zapominając o numerze telefonu, żeby móc się z nimi skontaktować w razie potrzeby ustalenia przez ubezpieczyciela wszystkich okoliczności.

  1. Wykonaj dokumentację fotograficzną pojazdów i miejsca zdarzenia.

Większość z nas dysponuje dziś telefonem wyposażonym w aparat fotograficzny. Ten może się przydać, jeśli staliśmy się ofiarami wypadku drogowego. Jeśli masz taką możliwość, wykonaj zdjęcia pojazdów – swojego i sprawcy oraz miejsca zdarzenia. Te posłużą jako dowód i pozwolą ocenić przyczynę wypadku, a także skalę zniszczeń.