Odszkodowania osobowe – kto jest uprawniony do wystąpienia z roszczeniem likwidacji szkody.

Czynności obejmujące roszczenie likwidacji szkody w zakresie odszkodowań osobowych, dotyczą określonego grona osób. Kim one są, jakie mają prawa i dlaczego odszkodowania osobowe to problem, z którym warto zwrócić się do kancelarii odszkodowawczej? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Likwidacja szkody na osobie – krąg uprawnionych do wystąpienia z roszczeniem.

Kodeks Prawa Cywilnego jasno definiuje krąg osób, które posiadają prawo wystąpienia z roszczeniem o odszkodowania osobowe. Są to przede wszystkim:

  • osoba poszkodowana,
  • podmiot uprawniony ze względu na udzielone pełnomocnictwo.

Zgodnie ze wskazaniem art. 87 § 1. k.p.c. pełnomocnikiem może zostać adwokat, radca prawny, specjalistyczna firma lub stowarzyszenie, które w ramach przewidzianej statutowo działalności zajmują się reprezentacją prawną klientów, a także osoby najbliższe poszkodowanego: rodzice, małżonek, rodzeństwo, zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Dotyczy to między innymi sytuacji, w których roszczenia obejmują  prawo do zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez poszkodowanego.

Śmierć poszkodowanego – odszkodowania osobowe dla osób najbliższych.

Na podstawie art. 446 k.c. istnieje katalog roszczeń, które przysługują również najbliższym poszkodowanego, jeśli jego śmierć nastąpiła w wyniku rozstroju zdrowia lub poniesionego uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem. Zalicza się do nich  osoby, których sytuacja życiowa kształtowała się w pewnej zależności od zmarłego oraz istniał faktyczny stosunek bliskości ze zmarłym. Z roszczeniem z tytułu śmierci poszkodowanego może wystąpić:

  • osoba, która poniosła koszty leczenia i pogrzebu żądając zwrotu środków przeznaczonych na te cele,
  • osoba, względem której na zmarłym ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny żądając ustalenia prawa do renty obliczonej stosownie do potrzeb roszczącego oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego,
  • osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
  • najbliżsi członkowie rodziny zmarłego ubiegając się o odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej oraz o zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę.

Odszkodowania osobowe – dlaczego warto zwrócić się do kancelarii?

Powołanie się na pełnomocnictwo kancelarii prawnej bądź radcy prawnego w zakresie roszczeń z tytułu odszkodowań osobowych, daje osobie poszkodowanej szereg korzyści:

  • znacznie wyższe odszkodowania osobowe niż w przypadku ubiegania się o nie osób poszkodowanych (bez pełnomocnika),
  • znacznie szybsze zgromadzenie wymaganych dokumentów, a w konsekwencji rozpoczęcie sprawy i zamknięcie postępowania likwidacyjnego, bądź procesu sądowego bez zbędnej zwłoki,
  • ochronę i poradnictwo prawne, uniemożliwiające przedłużanie w nieskończoność czynności procesowych i likwidacji szkody,
  • prawidłowe zebranie stosownej dokumentacji, wymaganej do dalszych czynności procesowych.

Podsumowując, choć grono potencjalnych osób powołanych do pełnomocnictwa jest stosunkowo duże, warto zdecydować się na pomoc ze strony kancelarii, która może reprezentować stronę przed sądem.