Odszkodowanie za dziurę w jezdni – kiedy i przez kogo jest wypłacane?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że stan polskich dróg jest delikatnie mówiąc średni. Niejednokrotnie po sezonie zimowym naszym oczom ukazują się fatalne drogi, które zostały dodatkowo zniszczone przez śnieg i mróz. Niezależnie od tego, czy wybieramy się w długą podróż samochodem, czy jedziemy do sklepu kilka ulic dalej zawsze istnieje ryzyko, iż możemy najechać na dziurę tak niefortunnie, że uszkodzimy samochód. I co wtedy? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w takiej sytuacji należy się kierowcy odszkodowanie za dziurę w jezdni.

5 rzeczy, o których musisz pamiętać dokumentując szkodę.

  • Ocenić faktyczny stan samochodu i udokumentować zniszczenia – najlepiej w tej sytuacji sprawdzą się zdjęcia.
  • Zrobić zdjęcie dziury, na którą najechaliśmy.
  • Poprosić świadków zdarzenia o pisemne oświadczenia lub o dane kontaktowe.
  • Opcjonalnie możemy wezwać policję lub straż miejską.
  • Ustalić kto jest właścicielem drogi – jest to bardzo ważne bo tylko wtedy, gdy to dokładnie ustalimy wiemy do kogo udać się po odszkodowanie za dziurę w jezdni.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za dziurę w jezdni?

Bardzo ważne jest to, że jeśli przy drodze na której uszkodziliśmy samochód był postawiony znak ostrzegający o tym, że na tym odcinku drogi znajdują się dziury wówczas nie tylko możemy zapomnieć o odszkodowaniu za dziurę w jezdni, ale również policja może ukarać nas mandatem za niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.

Odszkodowanie za straty materialne, ale i zwrot kosztów za utracone korzyści. Warto?

Kwota odszkodowania będzie ustalona po dokonaniu oceny szkód, jakie nastąpiły w wyniku najechania na dziurę. Wniosek o odszkodowanie wraz z dokumentacją zdarzenia należy złożyć u zarządcy drogi, który na rozpatrzenie  sprawy ma 30 dni. Absolutnie nie należy naprawiać samochodu przed oceną szkód przez rzeczoznawcę.

Jeśli uszkodziliśmy auto, które jest naszym źródłem utrzymania np. pracujemy jako kierowca i przez uszkodzenie samochodu ponosimy straty, których nie ponieślibyśmy w przypadku gdyby dziury w drodze nie było – możemy podać zarządcę drogi o odszkodowanie majątkowe.

Do Kierowców, którzy chcą odszkodowanie za dziurę w jezdni.

Niezależnie od tego w jakim stopniu uszkodzili Państwo auto zawsze warto starać się o rekompensatę. Tego typu sprawy nie należą do najłatwiejszych. Zarówno zarządca drogi, jak i jego ubezpieczyciel często negują zakres roszczenia lub wręcz odmawiają wypłaty odszkodowania podnosząc zarzut niedostosowania jazdy do warunków drogowych. Jesteśmy kancelarią zajmującą się pomocą poszkodowanym kierowcom. Załatwiamy wszelkie formalności, a dodatkowo dysponujemy samochodami zastępczymi. Jeśli Państwa auto po zdarzeniu drogowym nie nadaje się do użytku, możecie je naprawić bez zbędnego pośpiechu. Przysługuje Wam bowiem auto zastępcze. Koszt wynajmu pokrywany jest z OC sprawcy – w tym przypadku zarządcy drogi. Państwa sprawą zajmiemy się więc kompleksowo. Serdecznie zapraszamy na bezpłatne konsultacje.