Odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia – waga dokumentacji medycznej.

Na skutek różnorodnych wypadków komunikacyjnych wiele osób wymaga specjalistycznej pomocy medycznej. W wielu przypadkach jest ona długotrwała oraz kosztowna, z tego powodu warto ubiegać się o odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia. Jak gromadzić dokumentację medyczną, aby uzyskać zwrot wszystkich poniesionych kosztów?

Dokumentacja medyczna – niemy świadek postępowania.

Ubiegając się o odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, aby zebrana przez nas dokumentacja medyczna była:

  • rzetelna – poświadczała związek pomiędzy skutkami wypadku a pogorszeniem stanu zdrowia,
  • kompletna – odzwierciedlała proces diagnostyki i prowadzonego leczenia,
  • czytelna – zawierała wpisy w porządku chronologicznym, poświadczone pieczątką i podpisem osoby sporządzającej adnotacje czytelnym charakterem pisma.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ dokumenty medyczne odgrywają bardzo ważną rolę i w sytuacji, gdy posiadają wady, mogą nie zostać przydzielone nam świadczenia w adekwatnej wysokości. Stanowią one  dowód, na podstawie którego potwierdza się zasadność podjętych czynności oraz ustala ich związek z wypadkiem.

Odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia –  najważniejsze dokumenty.

Podstawę wypłaty  odszkodowania na pokrycie kosztów leczenia stanowią najczęściej:

  • informacja o udzielonej pomocy przez pogotowie ratunkowe,
  • karta informacyjna z oddziału ratunkowego oraz z leczenia szpitalnego,
  • opisy badań obrazowych oraz czynnościowych wraz z zapisem cyfrowym lub wydrukiem badania,
  • odpis z kartotek prowadzonych przez poradnie specjalistyczne wraz z rokowaniem i zaleceniami lekarza prowadzącego i specjalistów,
  • dokumenty potwierdzające zaleconą i przebytą rehabilitację, również w ramach prewencji rentowej ZUS,
  • orzeczenie lekarza orzecznika lub komisji towarzystwa ubezpieczeniowego z opisem wyniku badania,
  • opinia lekarza biegłego sądowego wydana w sprawie karnej, w tym również na zlecenie poszkodowanego.

Warto także zadbać o udokumentowanie leczenia, jeśli poszkodowany korzystał z usług niepublicznych placówek zdrowia oraz prywatnych praktyk lekarskich.

Błędy i niedopatrzenia – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów w przypadku dokumentacji medycznej jest brak czytelności. Dokumenty wypełnione są niedbale, przez co często bardzo trudno je doczytać. Nie posiadają numeracji stron, zdarzają się  błędy w  oznaczeniu placówki, jak również samego pacjenta..

Kolejną nieprawidłowością są lakoniczne wpisy, podczas gdy każdy z nich ma istotne znaczenie ze względu na występujące  objawy, rokowania czy też skuteczność leczenia. Niedobór informacji wpływa niekorzystnie na przedstawienie stanu faktycznego stanowiącego podstawę zakresu roszczeń.

Wbrew pozorom uzyskanie odszkodowania na pokrycie kosztów leczenia nie jest takie trudne. Często wystarczy poinformować lekarza o zamiarze ubiegania się o rekompensatę, aby zdobyć prawidłowe  dokumenty, na podstawie których uzyskamy zwrot poniesionych kosztów. Należy pamiętać, że wysokość odszkodowania ma szczególne znaczenie, gdy poszkodowany wymaga długotrwałej oraz kosztownej opieki medycznej.