Czy przysługuje mi samochód zastępczy do nauki jazdy?

 

W kolizjach drogowych i wypadkach samochodowych biorą udział nie tylko prywatne pojazdy. Uczestnikiem takiego zdarzenia może być każdy kierowca. Uszkodzeniu lub zniszczeniu może ulec nawet auto do nauki jazdy. Czy wówczas przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy? A co w sytuacji, gdy wypadek miał miejsce z winy kursanta lub instruktora? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Samochód zastępczy do nauki jazdy – czy przysługuje?

Zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu służącego do wykonywania działalności gospodarczej jest dużym problemem dla przedsiębiorcy. Pozbawia go bowiem podstawowego źródła dochodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przysługują mu jednak takie uprawnienia, jak każdemu innemu poszkodowanemu w wypadku lub kolizji. Z jednej strony, korzystając z OC sprawcy, ubezpieczyciel powinien zatem naprawić szkodę w pojeździe. Z drugiej strony natomiast, pokryć wszelkie inne koszty związane z zaistniałym zdarzeniem. Takim dodatkowym, uzasadnionym kosztem jest również samochód zastępczy na czas naprawy lub na czas nabycia nowego pojazdu. Przy czym uzasadnionym okresem najmu jest także czas, w którym auto faktycznie nie jest jeszcze naprawiane, ale oczekuje na potrzebne w tym zakresie, zamówione części. Właściciel pojazdu ma też określony czas na jego odbiór z warsztatu. Nikt nie może oczekiwać, że przedsiębiorca odbierze samochód już w dniu zakończenia naprawy. Okres najmu najczęściej kończy się zatem na kilka dni po zakończeniu naprawy. Czas wynajmu przy zakupie nowego auta powinien natomiast uwzględniać konieczność dostosowania pojazdu do wymagań technicznych prowadzenia kursu prawa jazdy.

Samochód zastępczy do nauki jazdy – czy to możliwe?

Samochód zastępczy do nauki jazdy to zgodnie z obowiązującą klasyfikacją najczęściej pojazd klasy B, czyli niewielkie auto miejskie. Samochody zastępcze, które można zatem dostać do korzystania w ramach ubezpieczenia OC sprawcy to chociażby Hyundai i20, Toyota Yaris, Kia Rio oraz Suzuki Swift. Oczywiście pojazd zastępczy musi spełniać ściśle określone wymogi, czyli musi być przystosowany do nauki jazdy, a zatem posiadać specjalną konstrukcję umożliwiającą kierowanie pojazdem instruktorowi z siedzenia pasażera. Nie jest to jednak ograniczeniem dla ubezpieczycieli. Dostępne są tego typu samochody zastępcze. Jeździ się nimi chociażby w województwie dolnośląskim, opolskim, łódzkim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim oraz podkarpackim. Wszystkie pojazdy oferują także dobry stan techniczny.

Jak uzyskać samochód zastępczy z OC?

Samochód zastępczy z OC sprawcy można uzyskać na dwa sposoby. Po pierwsze samodzielnie wybrać wypożyczalnię, podpisać umowę, zapłacić za usługę, a potem wysłać ubezpieczycielowi rachunek, obciążając go jednocześnie kosztami najmu. Druga możliwość to opcja bezgotówkowa. Wystarczy zatem zgłosić ubezpieczycielowi potrzebę wynajmu samochodu zastępczego. Ten natomiast dopełni wszelkich formalności i skieruje poszkodowanego do odpowiedniego punktu – wypożyczalni. Oczywiście podpisując umowę najmu samochodu zastępczego lub korzystając z oferty ubezpieczyciela, należy mieć przy sobie dowód osobisty i prawo jazdy, które będą weryfikowane przy wydaniu samochodu zastępczego. Nie zaszkodzi też pamiętać o numerze polisy oraz numerze likwidacji szkody, nadanym przez ubezpieczyciela. Samą umowę warto natomiast sprawdzić pod kątem zasad korzystania z wypożyczonego auta.

Czy samochód zastępczy z OC zmniejsza wysokość odszkodowania?

Wiele osób, decydując się na skorzystanie z auta zastępczego, pyta czy to zmniejszy wysokość wypłaconego odszkodowania. Wskazujemy zatem, że nie należy się obawiać. Świadczenie ubezpieczyciela w postaci zapewnienia samochodu zastępczego w żaden sposób nie wpływa na wartość wypłacanego odszkodowania. To dodatkowe obciążenie finansowe, z którym musi zmierzyć się sprawca szkody, a w zasadzie jego zakład ubezpieczeń. Odszkodowanie należne za uszkodzenie pojazdu oraz znajdujących się w nim przedmiotów osobistych poszkodowanego zostanie ustalone po przeprowadzeniu oględzin przez rzeczoznawcę i oszacowaniu wysokości poniesionej szkody.

Samochód zastępczy na czas naprawy – z AC czy OC?

Jeżeli wina za spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego leży po stronie osoby trzeciej to oczywiście należy skorzystać z ubezpieczenia OC sprawcy. Czasem jednak zdarza się, że odpowiedzialność za uszkodzenie auta zastępczego  spoczywa na kursancie lub instruktorzy, którzy nie zachowali szczególnej ostrożności na drodze i doprowadzili do stłuczki. Wówczas samochód zastępczy z OC nie będzie przysługiwał, natomiast będzie należał się samochód zastępczy z AC. Często w ramach pakietów AC ubezpieczyciele oferują samochody zastępcze. Warto wyposażyć się we właśnie taki pakiet, przy prowadzeniu działalności gospodarczej polegającej na nauce jazdy. Należy jednak zwrócić uwagę na zakres polisy, ponieważ może ona uwzględniać limit kilometrów możliwych do przejechania pojazdem zastępczym albo limit dni, kiedy użytkowanie samochodu zastępczego jest bezpłatne.

Kto ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie auta zastępczego?

W przypadku, gdy poszkodowany korzysta z samochodu zastępczego, istnieje pewne ryzyko uszkodzenia tego pojazdu w trakcie użytkowania. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie auta zastępczego. W większości przypadków, jeśli uszkodzenie wynika z winy użytkownika samochodu zastępczego, to on ponosi pełną odpowiedzialność finansową za naprawę lub pokrycie szkody. Warto zatem zachować ostrożność i dbać o samochód zastępczy tak, jakby to był nasz własny pojazd.

Jak należy napisać podanie o samochód zastępczy?

Jeśli poszkodowany chce skorzystać z samochodu zastępczego, powinien złożyć odpowiednie wnioski i podanie do ubezpieczyciela. Podanie o samochód zastępczy  powinno zawierać informacje dotyczące wypadku, kolizji, czy uszkodzenia pojazdu, a także określić potrzebę korzystania z samochodu zastępczego na czas naprawy. Wnioski te można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Ważne jest jednak, aby złożyć wniosek jak najszybciej po zaistnieniu zdarzenia, aby proces udostępnienia samochodu zastępczego był jak najbardziej efektywny i sprawnie przeprowadzony.