Wiele kolizji drogowych nie wymaga wezwania policji. Kwestię rysy na drzwiach czy drobnego wgniecenia zderzaka poszkodowany i sprawca mogą załatwić między sobą. Kluczowe jest jednak sporządzenie skutecznego oświadczenia sprawcy szkody. Jak zrobić to dobrze? Wskazujemy w naszym artykule.
Dowiedz się więcejKiedy wystarczy oświadczenie sprawcy szkody?
Sprawca i poszkodowany mogą sporządzić oświadczenie sprawcy szkody w sytuacji, w której okoliczności kolizji są jasne, a sprawca przyznaje się do winy. Najczęściej chodzi zatem o drobne stłuczki, w których nie ucierpiała żadna osoba. Jeżeli jednak sprawca nie przyznaje się do winy, są ranni, szkoda jest bardzo duża i trudna do oszacowania „na oko” lub gdy sprawca jest nietrzeźwy – lepiej powiadomić o zdarzeniu policję. Protokół policyjny jest zawsze bardziej wiarygodny niż oświadczenie sprawcy, z którego niestety może się później wycofać. Czasem też dochodzi do sytuacji, w której to zakład ubezpieczeń podważa spisane oświadczenie.
Drobna stłuczka a oświadczenie sprawcy
Jeżeli jednak sprawca ma ugodowe podejście do sprawy, można pozostać przy jego oświadczeniu. Takie oświadczenie wystarczy ubezpieczycielowi do wypłaty należnego poszkodowanemu odszkodowania. W sporządzonym dokumencie muszą jednak znaleźć się wszystkie istotne informacje na temat zdarzenia, poszkodowanego oraz sprawcy. Aby o niczym nie zapomnieć najlepiej posłużyć się wcześniej przygotowanym wzorem oświadczenia. Taki dokument można profilaktycznie wozić ze sobą w samochodzie.
Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy szkody?
W oświadczeniu sprawcy kolizji drogowej powinny się znaleźć dane sprawcy i poszkodowanego, czyli ich imię i nazwisko, adres, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego, seria, numer i kategoria prawa jazdy, a także numer telefonu. Dodatkowo należy szczegółowo opisać pojazdy, które brały udział w zdarzeniu, w tym ich markę, model oraz numery rejestracyjne. Trzeba także wykonać szkic sytuacyjny, który precyzyjnie przedstawi zaistniałe zdarzenie. Do opisu należy również dodać informację o przyczynie, miejscu wypadku, dokładnej dacie i godzinie zdarzenia, a także krótkim opisie ruchu samochodów.
Jak sprawdzić polisę OC sprawcy?
W sporządzonym oświadczeniu sprawcy szkody należy podać także numer polisy sprawcy. Czy poszkodowany może w jakiś sposób zweryfikować poprawność tego numeru? Formalnie kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą potwierdzenia zakupu polisy ubezpieczeniowej OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oferuje jednak wygodną wyszukiwarkę, która da poszkodowanemu wszystkie istotne informacje, w tym czy sprawca jest ubezpieczony, jaki jest prawidłowy numer jego polisy oraz gdzie należy zgłosić szkodę (nazwa i adres zakładu ubezpieczeń).