Będąc poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym oraz korzystając z OC sprawcy można ubiegać się o różnorodne świadczenia. Jednym z nich jest auto zastępcze na czas naprawy własnego samochodu. Jak długo można nim jeździć? Jakie auto zastępcze można otrzymać? Sprawdź w naszym artykule.
Jak długo można korzystać z auta zastępczego?
W przypadku szkody częściowej auto zastępcze przysługuje poszkodowanemu na cały okres naprawy pojazdu. Co przy tym istotne, okres naprawy obejmuje nie tylko faktyczne prowadzenie prac przy samochodzie, ale również etap zamawiania części, sporządzania kosztorysu oraz oczekiwania na odbiór pojazdu. Ubezpieczyciele nie mogą zatem kierować się wyłącznie technologicznym czasem naprawy auta przy ustalaniu należnego poszkodowanemu świadczenia. Co także ważne – w przypadku gdy ubezpieczyciel nie wyrazi zgody na wynajem auta na cały okres, jaki przysługiwał poszkodowanemu – ten może wypożyczyć pojazd na własny koszt, a potem wystąpić do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów.
Jaki pojazd może być autem zastępczym?
Wypożyczone auto musi być tej samej klasy, co uszkodzony pojazd. W sytuacji zatem, w której poszkodowany posiadał Toyotę Aygo, nie może oczekiwać, że ubezpieczyciel sfinansuje mu auto zastępcze w postaci Mazdy CX-3. Pojazdy dzielą się na co najmniej kilkanaście klas. W klasie A można na przykład znaleźć pojazdy miejskie (mini), w tym chociażby wspomnianą Toyotę Aygo. Klasa B to pojazdy małe, w tym Toyota Yaris. W klasie C znajdują się samochody kompaktowe (klasa niższa średnia), czyli chociażby Renault Megane. Samochody rodzinne z klasy średniej, w tym Opel Insignia oznaczone są klasą D. Istnieje też klasa D premium, obejmująca takie marki jak Audi A4. Klasa E to natomiast klasa wyższa, a F to pojazdy luksusowe. Osobno sklasyfikowane są także SUVy, crossovery, pojazdy dostawcze, sportowe, vany oraz 9-osobowe busy.
A co w przypadku szkody całkowitej?
Korzystanie z auta zastępczego może być zasadne nie tylko przy szkodzie częściowej, ale również całkowitej. Wówczas poszkodowany może używać pojazdu zastępczego od dnia zniszczenia jego własnego pojazdu do momentu, gdy będzie mógł nabyć nowy samochód. Najczęściej ubezpieczyciele dają poszkodowanym 7 dni na zakup nowego pojazdu. Termin ten jest jednak elastyczny i uwzględnia okoliczności danej sprawy. Wiadomo bowiem, że gdy zniszczeniu uległo zupełnie nowe auto, to jego właściciel będzie chciał kupić auto z salonu. Tam natomiast czas oczekiwania może się wydłużyć.