Niestety terminowa likwidacja szkód nie jest najmocniejszą stroną polskich zakładów ubezpieczeń. Problemy na tym tle spowodowały, że sprawie przyjrzał się Rzecznik Finansowy. W czerwcu 2022 r. sporządził niepokojący raport w tym zakresie. Wynika z niego, że zakłady ubezpieczeń nie dotrzymują ustawowych terminów. Kiedy zatem prawidłowo powinny wypłacić odszkodowanie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Dowiedz się więcejUbezpieczenia obowiązkowe
W odniesieniu do ubezpieczeń obowiązkowych zakłady ubezpieczeń powinny trzymać się terminów wskazanych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Do wypłaty odszkodowania powinno zatem dojść w terminie 30 dni, licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. Ewentualnie, gdyby wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwie w ustawowym terminie 30 dni, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, ale nie później niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Wskazane terminy nie będą działały tylko wtedy, gdy ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. Tak czy inaczej zakład ubezpieczeń powinien zawsze informować poszkodowanego o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w terminie.
Ubezpieczenia dobrowolne
Ubezpieczenia dobrowolne, czyli chociażby autocasco, ubezpieczenia mieszkania i domu oraz dobrowolne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, rządzą się nieco innymi prawami. Terminy wypłaty odszkodowania z tego tytułu reguluje bowiem Kodeks cywilny. Zgodnie z jego art. 817 k.c. ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Gdyby wyjaśnienie w tym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Co również istotne, umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą zawierać postanowienia korzystniejsze dla uprawnionego.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Zakłady ubezpieczeń powinny przy tym niezwłocznie wypłacać część odszkodowania, która jest bezsporna w danej sprawie. Warto też podkreślić, że w przypadku wystąpienia opóźnień w wypłacie, uprawnionemu przysługują odsetki ustawowe. Wynika to wprost z przepisów Kodeksu cywilnego –jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.Ponadto, w przypadku działania w danej sprawie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – zobowiązany jest on do stosowania takich samych, wynikających z przepisów terminów wypłaty.