Kiedy warto skorzystać z ubezpieczenia AC?

Podstawowym, a jednocześnie obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC). Obok niego funkcjonują jednak ubezpieczenia dobrowolne. Najpopularniejszym z nich jest autocasco (AC). Kiedy warto z niego skorzystać?

Dowiedz się więcej

Czym jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu, które zapewnia ochronę przed szkodami mechanicznymi i kradzieżą pojazdu. Przynajmniej w teorii, bo oczywiście funkcjonują różne pakiety i warianty ubezpieczenia AC. Każdy ubezpieczyciel ma nieco inną ofertę. Może ona obejmować mniejszy lub większy pakiet usług świadczonych przez ubezpieczyciela w przypadku kolizji drogowej lub wypadku komunikacyjnego. Ubezpieczenie AC kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie. Jego cena zależy od wielu czynników. W tym zakresie należy wymienić między innymi: markę i wiek pojazdu, wiek i doświadczenie kierowcy, region, w którym samochód jest zarejestrowany, zakres ubezpieczenia oraz sumę ubezpieczenia. W przypadku starszych pojazdów, które mają mniejszą wartość rynkową, koszty ubezpieczenia AC są zwykle niższe, podczas gdy w przypadku nowych i drogich samochodów koszt ubezpieczenia AC może być wyższy.

Kiedy warto skorzystać z ubezpieczenia AC?

O skorzystaniu z ubezpieczenia AC warto pomyśleć między innymi w przypadku kolizji lub wypadku samochodowego, w którym nasz samochód uległ znacznym uszkodzeniom, a jednocześnie byliśmy sprawcami wypadku. Wówczas ubezpieczenie AC może pokryć koszty naprawy lub wypłacić odszkodowanie w kwocie stanowiącej równowartość wartości samochodu. O ubezpieczeniu AC można pomyśleć także w przypadku kradzieży pojazdu. Bogaty pakiet pozwoli na zakup auta o takiej wartości, jaką przedstawiał skradziony samochód. Ubezpieczenie AC może się przydać także w przypadku uszkodzenia pojazdu wynikłego z działania sił przyrody, takich jak gradobicie, powódź, huragan i inne. Autocasco zadziała także wtedy, gdy nasz samochód zostanie uszkodzony w wyniku kradzieży, wandalizmu lub uszkodzenia przez nieznaną osobę.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie AC?

Różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne ceny i warunki ubezpieczenia, dlatego zawsze warto porównać oferty co najmniej kilku podmiotów przed podjęciem ostatecznej decyzji i wyborem konkretnej polisy. Należy też dostosować zakres ubezpieczenia autocasco do swoich potrzeb. Jeżeli natomiast przydarzy nam się wypadek lub kolizja, w braku innych możliwości, warto sięgnąć po ubezpieczenie AC. Szkodę zgłasza się tak samo, jak w przypadku ubezpieczenia OC. Należy zatem zebrać wszystkie istotne informacje i skontaktować się z ubezpieczycielem. Najczęściej można to zrobić zarówno telefonicznie, mailowo, jak i poprzez specjalny formularz na stronie internetowej danego ubezpieczyciela. Nie należy przy tym zwlekać ze zgłoszeniem szkody, bo najczęściej warunki umowy przewidują na to jedynie kilka dni od zauważenia szkody.