Chociaż śnieżne dni zdarzają się w Polsce coraz rzadziej, to jednak ta pora roku nie daje o sobie całkowicie zapomnieć. Kiedy drogi pokrywają się białym pyłem, a dodatkowo wszystko ścina mróz, na polskich drogach robi się bardzo niebezpiecznie.
Dowiedz się więcejOdszkodowanie za wypadek – najważniejsza kategoria drogi
W kwestii odszkodowania za wypadek na oblodzonej drodze kluczowe jest ustalenie, na jakiej kategorii drogi doszło do zdarzenia. Najczęściej do wypadków dochodzi w obrębie dróg publicznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami drogą publiczną jest droga gminna, powiatowa, województwa albo krajowa. Zarządcy tych dróg mają natomiast ściśle określone obowiązki związane z ich utrzymaniem. Przepisy nie pomijają także innych kategorii dróg. Drogi wewnętrzne, parkingi, place przeznaczone do ruchu pojazdów nie stanowią dróg publicznych, ale przepisy wskazują, kto jest odpowiedzialny na ich utrzymanie. W tym przypadku istotne jest to, kto jest właścicielem tego terenu.
Jakie obowiązki ma zarządca drogi?
Obowiązki zarządcy drogi zostały wymienione w art. 20 ustawy o drogach publicznych. Wskazano tam między innymi konieczność utrzymania części drogi, urządzeń drogi, budowli ziemnych, drogowych obiektów inżynierskich, znaków drogowych, sygnałów drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, z wyjątkiem części pasa drogowego. Uwzględniono też powinność zarządcy w zakresie przeprowadzania okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz przepraw promowych, w tym weryfikację cech i wskazanie usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym stan bezpieczeństwa szczególnie zagrożonych uczestników ruchu drogowego. W razie potrzeby zarządca podejmuje także działania interwencyjne, utrzymaniowe i zabezpieczające na drodze.
Co jeszcze należy wykazać?
Co istotne, dochodząc odszkodowania za wypadek na oblodzonej drodze, należy nie tylko ustalić kto jest zarządcą takiej drogi. Jednocześnie konieczne jest wykazanie winy zarządcy. Chodzi zatem o wykazanie, że nie dopełnił on wszystkich, ciążących na nim obowiązków. Sam fakt pokrycia drogi przez śnieg czy lód nie generuje bowiem od razu jego powinności wypłaty odszkodowania za ewentualny wypadek. Padający śnieg czy marznący deszcz jest przecież naturalnym zjawiskiem. Każdy kierowca ma natomiast obowiązek zachowania szczególnej ostrożności na drodze oraz dostosowania prędkości do warunków na niej panujących.
Jakie dokumenty warto skompletować?
Dochodząc odszkodowania za wypadek na oblodzonej drodze warto zgromadzić zatem wszystkie potrzebne dokumenty. Wykazanie winy zarządcy drogi będzie bowiem wymagało licznych dowodów. Kluczowe mogą okazać się: zdjęcia z miejsca zdarzenia, notatki policyjne oraz oświadczenia świadków. Warto też sprawdzić, czy w danym miejscu w podobnym okresie nie doszło do wypadów z udziałem innych osób.