Nowa forma kancelarii odszkodowawczych ciosem dla radców i adwokatów?

Trwają prace nad ustawą, regulującą działalność kancelarii odszkodowawczych. Resort sprawiedliwości planuje dość znaczące zmiany. Środowisko radców prawnych i adwokatów jest jednak zaniepokojone obrotem sprawy, ponieważ wygląda na to, że nowe przepisy będą ingerowały w uprawnienia profesjonalnych pełnomocników. Dochodzenie odszkodowań – jakie zmiany nas czekają?

Planowane zmiany

Tak szeroko dyskutowane i budzące wiele kontrowersji zmiany mają objąć dopuszczenie nieprofesjonalistów do świadczenia usług, związanych z reprezentowaniem poszkodowanych przed ubezpieczycielami oraz sądami, w przypadku przeniesienia sporu na drogę procesu. Oznacza to tyle, że pełnomocnik poszkodowanego nie będzie musiał wykonywać zawodu radcy prawnego lub adwokata. Równie dobrze będzie to hydraulik, księgowy, aktor albo piekarz – wystarczy, że prowadzi działalność w formie „kancelarii odszkodowawczej”.

Oburzenie profesjonalnych pełnomocników

Proponowane zmiany wywołały niemałe oburzenie w środowisku radców prawnych i adwokatów. Podnoszą oni, że nie po to kończyli studia prawnicze i odbywali nie najtańsze aplikacje, żeby teraz za darmo oddać swoje uprawnienia innym podmiotom, nieobeznanym w tej branży.

Czy dochodzenie odszkodowań będzie utrudnione?

Nie wiadomo czy ze względu na planowane zmiany dochodzenie odszkodowań będzie trudniejsze czy łatwiejsze. Na razie nie jest nawet jasne czy ta drastyczna rewolucja rzeczywiście dojdzie do skutku. Kolejne informacje na ten temat pojawią się najprawdopodobniej pod koniec sierpnia.