Skąd uzyskać pojazd zastępczy?

 

Zniszczenie pojazdu w wypadku komunikacyjnym jest poważnym problemem. Poszkodowany musi borykać się z ograniczeniami w korzystaniu ze swojego pojazdu do czasu zakupu nowego auta albo naprawy dotychczasowego. Na szczęście w takiej sytuacji możliwy jest wynajem pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Dowiedz się więcej

Zakres ubezpieczenia OC a pojazd zastępczy

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego (OC) opiera się na prostej konstrukcji. W sytuacji, w której osoba kierująca pojazdem wyrządzi innej osobie szkodę, to za wypłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanego odpowiedzialny będzie zakład ubezpieczeń. W pewnym sensie zatem ubezpieczyciel przejmuje obowiązki sprawcy wypadku związane z naprawieniem wyrządzonej szkody. Ubezpieczenie pełni zarówno rolę ochronną dla sprawcy, chroniąc jego majątek, jak i rolę gwarancji dla poszkodowanego, że zaspokoi on swoje roszczenia. Przy czym naprawa szkody obejmuje nie tylko elementy oczywiste, czyli naprawę uszkodzonego pojazdu. Jednocześnie w jej ramach uwzględniony zostanie chociażby zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.

Pojazd zastępczy z OC sprawcy – na jaki czas przysługuje?

Zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany zwrócić poszkodowanemu wszelkie celowe, ekonomicznie uzasadnione wydatki poniesione w celu naprawienia zaistniałej szkody. To na poszkodowanym spoczywa natomiast obowiązek udowodnienia wysokości tej szkody oraz wszelkich jej elementów. To bardzo istotne w kontekście wynajmowanego pojazdu zastępczego. Poszkodowany musi być bowiem przygotowany na udowodnienie, że pojazd zastępczy rzeczywiście był mu potrzebny przez dany czas, gdy trwała naprawa jego samochodu lub gdy podejmował czynności związane z nabyciem nowego auta. Kiedy zatem pojazd zastępczy jest potrzebny poszkodowanemu? Chociażby wtedy, gdy dojeżdża samochodem do pracy. Przy czym auto zastępcze przysługuje nie tylko na czas naprawy samochodu, ale również czas, kiedy auto czeka w warsztacie na potrzebne, zamówione części lub na odbiór przez właściciela. Podobnie ubezpieczyciel nie może oczekiwać od poszkodowanego, że kupi nowe auto w tydzień, szczególnie wtedy, gdy pojazd był niemalże nowy i pochodził z salonu samochodowego.

Umowa wynajmu pojazdu zastępczego – jakie auto przysługuje?

Warto też pamiętać, że pojazd zastępczy powinien być tej samej klasy lub niższej niż naprawiane, zniszczone auto poszkodowanego. Nie można oczekiwać, że będzie przysługiwał zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego w postaci Audi A8, jeżeli uszkodzony pojazd był Oplem Corsą, bo to zupełnie inne klasy pojazdów. Do najpopularniejszych klas pojazdów należy klasa A, obejmująca chociażby Fiata 500 oraz Peugeota 107. Klasa B to już Renault Clio oraz wspomniany Opel Corsa. Klasa C to chociażby Ford Focus i Honda Civic. Klasa D to Mazda 6 albo Skoda Superb. W klasie E można znaleźć Audi A6 oraz Jaguar XF. Z kolei w klasie F skategoryzowane są pojazdy uznawane za luksusowe, jak chociażby Audi A8 oraz Lexus LS. Decydując się na auto zastępcze warto zatem sprawdzić, co stanowi umowa wynajmu pojazdu zastępczego oraz czy samochody należą do tej samej klasy.

Co jeszcze warto wiedzieć o pojazdach zastępczych?

Decydując się na wynajem pojazdu zastępczego z OC sprawcy należy też pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach. Ubezpieczyciel oraz podmiot, od którego wynajmowany jest pojazd zastępczy nie może pobierać od poszkodowanego żadnych kaucji gwarancyjnych oraz dodatkowych zabezpieczeń. Podstawienie auta zastępczego pod dany adres także nie może się wiązać z żadnymi dodatkowymi kosztami. Ponadto pojazd zastępczy z OC sprawcy przysługuje nawet wtedy, gdy dana osoba wykorzystuje samochód wyłącznie do celów prywatnych, a nie służbowych. Auto może też prowadzić nie tylko sam poszkodowany, ale również inne osoby, w tym nawet z nim niespokrewnione. Nie należy się także martwić w przypadku kolizji spowodowanej autem zastępczym. Wszystkie tego typu samochody są objęte kompleksowym ubezpieczeniem OC, AC, NNW oraz Assistance.

Zakres ubezpieczenia AC a pojazd zastępczy

W pewnych przypadkach zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego można uzyskać także w ramach ubezpieczenia autocasco (AC). Założeniem tego ubezpieczenia jest uzupełnienie luk ubezpieczenia OC. To drugie nie obejmuje bowiem chociażby uszkodzenia (zniszczenia) pojazdu, wywołanego innymi przyczynami niż kolizja z drugim pojazdem mechanicznym, uszkodzenia pojazdu przez nieznanych sprawców, a także szkody powstałej wskutek kradzieży całego (lub części) pojazdu. Sprawca wypadku komunikacyjnego, chcąc uzyskać zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, może zatem skorzystać ze swojego ubezpieczenia AC. Ważne jednak, by to ubezpieczenie było odpowiednio szerokie. Nie każdy pakiet proponowany przez ubezpieczycieli ma bowiem pojazd zastępczy w swojej ofercie. W odniesieniu do ubezpieczenia AC może także istnieć limit kilometrów, jaki można przejechać autem zastępczym lub inne, dodatkowe ograniczenia.