Ubezpieczyciel zaniżył kosztorys! Co mam zrobić?

Czy miałeś wypadek samochodowy, podczas którego twojego auto uległo uszkodzeniu? Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić Tobie, czyli poszkodowanemu kierowcy taką kwotę, która pozwoli na przywrócenie samochodu do stanu sprzed wypadku samochodowego. Bardzo często zdarza się, że ubezpieczyciel zaniża wycenę naprawy samochodu? Co powinieneś zrobić, jeśli otrzymałeś zaniżoną wycenę odszkodowania z OC sprawcy? Odwołanie się od wyceny od wyceny samochodu przygotowanej przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe jest możliwe? Sprawdź poniżej.

Dowiedz się więcej

Jak ubezpieczyciele zaniżają wycenę naprawy samochodu?

Likwidacja szkody zazwyczaj przebiega zgodnie z kosztorysem, który przygotuje rzeczoznawcę. Specjalista musi określić w nim wysokość odszkodowania, które możesz otrzymać. Ustala w nim wartość części potrzebnych do naprawy samochodu oraz stawkę roboczogodziny. Jeśli rzeczoznawcę wskaże ubezpieczyciel może okazać się, że wycena naprawy samochodu będzie mocno zaniżona.

Na jakiej podstawie rzeczoznawca może zaniżyć kosztorys wyceny samochodu?

Często podczas przygotowywania kosztorysu uwzględnia części zamienne zamiast oryginalnych. Ubezpieczyciel ma do tego prawo w dwóch sytuacjach. Po pierwsze wtedy, gdy poszkodowany kierowca zgodzi się na to, po drugie, kiedy w aucie są zamontowane części zamienne.

Innym powodem, dla którego rzeczoznawca może zaniżyć wycenę naprawy samochodu jest amortyzacja części. Zdarza się, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe bierze pod uwagę to, że jeśli samochód był użytkowany przez jakiś czas to oryginalne części się zużyły.

Czasami rzeczoznawca zaniża samą cenę auta. Mimo że ustala jego wartość na podstawie tabeli Eurotaxu, to modele samochodów mogą mieć kilka różnych wersji z innym wyposażeniem. Zazwyczaj Towarzystwo ubezpieczeniowe zakłada, że poszkodowany dysponuje najtańszą wersją pojazdu.

Zaniżanie kosztorysu naprawy auta może polegać także na kwestionowaniu samej szkody. Nieraz Towarzystwo Ubezpieczeniowe uwzględnia w kosztorysie wartość netto. Pamiętaj o tym, że nawet jeśli wszystkie wyliczenia zgadzają się, to z własnej kieszeni musisz zapłacić 23 % podatku VAT.

Czy możesz odwołać się od wyceny naprawy samochodu?

Jeśli nie zgadzasz się z kosztorysem, który przygotował rzeczoznawca wyznaczony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, możesz odwołać się wyceny szkody. Na napisanie odwołania od wyceny szkody, masz 3 lata. Jeśli jednak, gdy szkoda powstała w wyniku przestępstwa termin jest wydłużony do 20 lat.

Pamiętaj o tym, że odwołanie od wyceny szkody, musisz poprzeć odpowiednimi argumentami. Nie wystarczy to, że wskażesz, że kwota wyceny jest za niska. W odwołaniu musisz przedstawić odpowiednie argumenty. Możesz przedstawić drugi kosztorys, który przygotuje rzeczoznawcza wyznaczony przez Ciebie. Możesz także umówić się z likwidatorem danej firmy ubezpieczeniowej w warsztacie, gdzie będzie mógł zrobić zdjęcia rozłożonego auta i w obecności mechanika oceni zakres szkody.

Co jeszcze powinieneś uwzględnić, przygotowując odwołanie od kosztorysu OC?

W piśmie możesz wskazać podstawę prawną i powołać się na przepisy Ustawy o Rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i Rzecznika Finansowego. Odwołanie możesz złożyć pisemnie np. za pomocą poczty elektronicznej. Możesz złożyć je także ustnie podczas wizyty w oddziale Towarzystwa Ubezpieczeniowego lub telefonicznie. Rozwiązaniem, które polecamy może być dla Ciebie wysłanie pisma listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.

Ubezpieczyciel ma 30 dni na odpowiedź. Jeśli nie dotrzyma tego terminu, co do zasady, będzie to oznaczać, że zgodził się z Twoim stanowiskiem. Jeżeli jednak otrzymasz decyzję, może wynikać z niej, że ubezpieczyciel nie uwzględnił Twojej reklamacji, ale zaproponował Ci wyższą kwotę niż początkowa. Jeśli mimo odwołania od kosztorysu OC kwota nadal nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca, możesz zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego lub skierować sprawę do sądu.

Co powinno zawierać odwołanie od wyceny szkody?

W przypadku zaniżonego odszkodowania szkody z oc do odwołania poszkodowany może dodatkowo dołączyć następujące dokumenty:

  • niezależną opinia mechanika, blacharza albo zakładu naprawczego, 
  • opinię rzeczoznawcy samochodowego, 
  • opinię prawnika, 
  • wykaz cen części niezbędnych do naprawy pojazdu, 
  • aktualny cennik roboczogodzin zakładów naprawczych, 
  • ekspertyzę salonu samochodowego lub producenta.

Dzięki dołączeniu tych dokumentów do uzasadnienia poszkodowany może udowodnić to, że jest pokrzywdzony.

Odpowiedź odmowna na zaniżoną wycenę szkody z oc i odwołanie

Może zdarzyć się, że pomimo złożenia szczegółowo uzasadnionego odwołania na zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy ubezpieczyciel wyda decyzję odmowną. Może również podtrzymać swoje dotychczasowe stanowisko. W otrzymanym piśmie powinieneś sprawdzić to, czy znajduje się pouczenie o możliwościach, jakie masz, aby dochodzić swoich racji. Należą do nich:

  • wystąpienie o rozpatrzenie sprawy z wnioskiem do Rzecznika Finansowego;
  • Skorzystanie z możliwości mediacji lub sądu polubownego;
  • Wystąpienie z powództwem do sądu powszechnego ze wskazaniem podmiotu;

Odwołanie – Zaniżona wycena szkody z oc, a sprawa w sądzie

Zdecydowałeś się na założenie sprawy w sądzie. Czy jednak musisz naprawić pojazd po szkodzie, abyś mógł pozwać firmę ubezpieczeniową? Pamiętaj o tym, że domaganie się świadczenia należnego z tytułu ubezpieczenia OC przysługuje bez względu na to, czy naprawa auta została już dokonana.

Wskazane jest to, abyś przeprowadził szczegółową wycenę naprawy, która pozwoli określić wysokość roszczenia i zakres sporu. W przypadku niezgodności co do ceny poszczególnych części wystarczy wycena z warsztatu. Jeśli zaś różnica stanowisk dotyczy tego, co trzeba zrobić, by doprowadzić auto do stanu sprzed szkody, wymagana jest opinia rzeczoznawcy. Nie musisz korzystać z pomocy pełnomocnika w sądzie, ale warto. Jeśli wygrasz sprawę, koszt postępowania i tak zwróci Ci ubezpieczyciel.

Czy możesz szybciej otrzymać pieniądze, dzięki cesji wierzytelności?

Przewlekłość postępowań sądowych jest bolączką wielu poszkodowanych. Tymczasem zależy Ci na szybkiej naprawie auta, a odszkodowanie nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów? Jeżeli nie masz czasu na długotrwałe spory, szkoda była likwidowana metodą kosztorysową i nie minęły 3 lata, dowiedz się, jak uzyskać wyższe odszkodowanie. Cesja wierzytelności bardzo upraszcza dochodzenie roszczeń, a dopłata trafi na Twoje konto w przeciągu kilku dni.

W przypadku zaniżonego odszkodowania z OC sprawcy odwołanie nie zawsze Towarzystwo Ubezpieczeniowe rozpatruje pozytywnie. W takiej sytuacji poszkodowany ma prawo wystąpić do sądu z rozpatrzeniem wniosku przez Rzecznika Finansowego, o mediację albo może wystąpić z powództwem do Sądu Powszechnego. Może skorzystać także z cesji wierzytelności, która upraszcza dochodzenie roszczeń.

Podsumowanie – Jak ubezpieczyciel wycenia auto?

W procesie wyceny samochodu po szkodzie, ubezpieczyciel może stosować różne metody. Rzeczoznawca przygotowuje kosztorys, w którym uwzględnia koszty naprawy, wartość części oraz roboczogodziny. Jednak sposób, w jaki ubezpieczyciel wycenia auto, może się różnić w zależności od polityki danego towarzystwa. Często zdarza się, że wartość naprawy zostaje zaniżona, a odszkodowanie nie pokrywa pełnych kosztów przywrócenia samochodu do stanu sprzed wypadku.

Cesja odszkodowania na warsztat

Wiesz, już jak ubezpieczyciel wycenia auto i jeśli otrzymałeś zaniżoną wycenę szkody z OC sprawcy i potrzebujesz szybkiej naprawy auta, istnieje opcja skorzystania z cesji odszkodowania na warsztat. W ramach tej procedury możesz przekazać swoje roszczenie odszkodowawcze z OC sprawcy bezpośrednio warsztatowi naprawczemu, który następnie samodzielnie rozliczy się z ubezpieczycielem. Korzystając z cesji odszkodowania na warsztat  możesz przyspieszyć proces likwidacji szkody i otrzymać  pełne odszkodowanie w krótszym czasie.

W przypadku zaniżonej wyceny szkody z OC sprawcy, odwołanie jest jednym z dostępnych środków obrony. Możesz odwołać się od wyceny, popierając swoje stanowisko odpowiednimi argumentami i dołączając niezależne opinie mechaniczne, rzeczoznawcy samochodowego czy aktualne cenniki warsztatów naprawczych. Jeśli ubezpieczyciel nie uwzględni Twojego odwołania, masz możliwość skierowania sprawy do Rzecznika Finansowego lub sądu, gdzie będziesz mógł dochodzić swoich roszczeń.

Poszukujesz Kancelarii, która pomoże Ci w przygotowaniu odwołania od wyceny kosztorysu OC? Sprawdź ofertę profesjonalnej Kancelarii Odszkodowawczej City. Dzięki pomocy specjalistów masz szansę na uzyskanie wyższej kwoty.