Czy wzywać Policję po kolizji?

Jednym z problemów, z jakim spotkamy się w sytuacji zderzenia na drodze z innym pojazdem jest to, czy wzywać Policję po kolizji. Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnej sytuacji. W pierwszej kolejności powinniśmy ocenić, z jak poważnym zdarzeniem mamy do czynienia i czy istnieją okoliczności uzasadniające wezwanie Policji.

Jak rozróżnić kolizję od wypadku drogowego?

Zasadniczym pytaniem, jakie musimy sobie zatem zadać, jest to, czy zdarzenie jest kolizją czy wypadkiem drogowym. O wypadku powiemy wtedy, gdy co najmniej jeden z uczestników zdarzenia poniósł śmierć lub doznał obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia na okres powyżej 7 dni. Kolizja natomiast jest zdarzeniem lżejszym, mniej poważnym. Podział na wypadek i kolizję wiąże się z kolei z kwalifikacją czynu sprawcy jako przestępstwa lub wykroczenia. W kontekście odpowiedzi na pytanie – czy wzywać Policję po kolizji – należy zatem stwierdzić, że jeżeli w wyniku zdarzenia nie ucierpiała żadna osoba (mamy do czynienia z kolizją), uczestnicy nie mają obowiązku wzywania Policji.

Dokumentacja szkody – czy wzywać Policję po kolizji?

Jeżeli zatem na pytanie – czy wzywać Policję po kolizji – odpowiedzieliśmy negatywnie, ponieważ zdarzenie nie jest poważne i obecność funkcjonariuszy nie jest konieczna, należy pamiętać o podstawowych dowodach, które musimy zebrać, aby potem móc udokumentować szkodę i skutecznie dochodzić swoich roszczeń od ubezpieczyciela. Co zrobić po kolizji? W takiej sytuacji należy: spisać stosowne oświadczenie, zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia (wraz ze zdjęciami ilustrującymi uszkodzenia pojazdu), zebrać dane świadków kolizji, a także zorientować się czy zdarzenie nagrały okoliczne kamery monitoringu miejskiego. Wszystkie te elementy mogą przydać się w procesie likwidacji szkody i dochodzenia należnego odszkodowania, bo pamiętajmy, że sprawca może w każdej chwili wycofać się ze złożonego oświadczenia, powołując się na fakt, iż był w szoku i nie myślał racjonalnie.