Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Wygląda na to, że polski rząd chce przeprowadzić zmasowane reformy praktycznie w każdej dziedzinie prawa. Planowane zmiany dotkną również prawo rodzinne i opiekuńcze. Rząd przyjął właśnie projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Co to oznacza dla polskich rodzin?

Alimenty natychmiastowe

W znowelizowanym Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ma pojawić się między innymi instytucja alimentów natychmiastowych. Będą one przysługiwały dzieciom. Płatnikami staną się natomiast rodzice. Przyznanie alimentów ma się odbywać w ekspresowym tempie – w trwającym kilkanaście dni postępowaniu nakazowym alimentacyjnym. Zmiana przepisów w tym zakresie jest odpowiedzią na problemy alimentacyjne Polaków. Niepłacenie tych świadczeń jest prawdziwą plagą. Z kolei ciągnące się miesiącami sprawy alimentacyjne to też codzienność.

Ochrona praw rodzica

Nowelizacja przepisów ma również zadbać o ochronę praw rodzica. Dzisiaj bowiem często słyszy się o tym, że jeden z rodziców utrudnia kontakty z dzieckiem temu drugiemu. Zmiany mają to uniemożliwić albo chociaż zminimalizować. Zadaniem nowych przepisów jest zadbanie o sprawiedliwe i równe prawa obojga rodziców. Sąd otrzyma skuteczne narzędzia do walki z nierównością – zarządzenia o ustanowieniu kuratora sądowego, a nawet kary pieniężne. Jeżeli jeden z rodziców będzie szczególnie uporczywie łamał ustalone zasady, sprawa może nawet trafić do prokuratora.

Rodzinne postępowanie informacyjne

Ciekawym rozwiązaniem, proponowanym przez rząd jest rodzinne postępowanie informacyjne. Ta konstrukcja będzie poprzedzała sprawy rozwodowe i o separację małżonków, którzy posiadają wspólne, małoletnie dzieci. Chodzi o to, aby tego typu postępowania przebiegły sprawnie i bezproblemowo, mając jednocześnie na uwadze dobro dzieci. Rodzinne postępowanie informacyjne ma dać rodzicom czas na obranie „wspólnego frontu”, ustalenie wszystkich szczegółów kontaktu z dzieckiem i wypracowanie kompromisu w tym zakresie.