Mandaty „covidowe” wzbudzają sporo kontrowersji, jednak nie każdy wie, jak walczyć o swoje racje. Kary administracyjne nakładane przez Sanepid stały się codziennością – dotyczą one nie tylko przedsiębiorców. Warto mieć świadomość, że w ocenie wielu prawników, co potwierdza się w aktualnym orzecznictwie sądowym, akty prawne na których podstawie są one wydawane nie są zgodne z Konstytucją oraz aktualnie obowiązującymi przepisami. Należy dowiedzieć się, jak postępować w poszczególnych przypadkach, tak aby uniknąć kary finansowej, która może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Działanie na własną rękę nie zawsze jest wskazane. Nasza Kancelaria CITI udzieli szczegółowych informacji oraz kompleksowego wsparcia. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Mandaty „koronawirus” nakładane są przez polską Policję w wielu codzienny sytuacjach. Brak maseczki, przemieszczenie się czy łamanie zasad odbywania kwarantanny to wykroczenia, których obrona z dniem 28 października 2020 roku stała się uniemożliwiona. Zadziało się to w wyniku wdrożenia w życie Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. Poz. 2112). Oznacza to, że nakładane mandaty uzyskały moc prawną w dniu opublikowania normy prawnej.
Pozostaje jednak nadal kwestia kar administracyjnych, które to z kolei są nakładane przez Sanepid na przedsiębiorców – przykładowo, w wyniku otwarcia lokalu mimo trwającego zakazu. W tym przypadku są one wydawane jedynie w oparciu o rozporządzenia, co nie jest zgodne z Konstytucją. Oferowana przez nas pomoc prawna może okazać się niezbędna w zwolnieniu z konieczności uregulowania kary finansowej.
Kary od sanepidu za łamanie obostrzeń mogą sięgać nawet 30 tysięcy złotych, co dla przeciętnego obywatela jest ogromnym obciążeniem finansowym. Należy podkreślić, że przepisy są niejasne i wzbudzają sporo wątpliwości. Ponadto, wiele zależy od subiektywnych odczuć urzędnika. Nierzadko jego decyzja o ukaraniu obywatela mandatem nie jest adekwatna do sytuacji. Nie każda osoba narusza obostrzenia „covidowe” celowo. Obostrzenia dynamicznie się one zmieniają, a więc łatwo jest popełnić błąd. Jeśli policja skieruje sprawę do Sanepidu, to wszystko zależy od urzędnika, który będzie ją rozpatrywał. Za to samo zachowanie raz może zostać nałożona kara pieniężna, a raz wniosek o ukaranie może zostać oddalony. W dużej mierze wynika to z faktu, że brak jest konkretnych regulacji prawnych, które konkretnie określałyby tok postępowania Policji oraz Sanepidu. Najrozsądniejszą decyzją jest złożenie odwołania – osobom, które nie wiedzą, jak uporać się z formalnościami oferujemy wsparcie prawne.
Kary administracyjne za łamanie obostrzeń dotyczą również przedsiębiorstw. Restrykcje zostały nałożone na wiele branż m.in. turystyczną, gastronomiczną, hotelarską, rozrywkową, usługową. Przedłużające się zakazy sprawiły, że coraz więcej osób zdecydowało się na wcześniejsze otworzenie biznesów. W większości przypadków skutkowało to wizytą urzędników Sanepidu w asyście policji. Wiadomym jest, że upadające firmy nie mogą pozwolić sobie na kolejne obciążenia finansowe. Nie każdy wie, jak postępować w przypadku kary pieniężnej, która może być bardzo wysoka. Pierwszym krokiem jest złożenie odwołania. W przeszłości wiele spraw zostało rozpatrzonych na korzyść przedsiębiorcy, a więc warto jest podjąć konkretne kroki. Doświadczony prawnik udzieli pomocy na każdym etapie postępowania, a więc jest to najlepsza opcja dla tych, którzy nie zgadzają się z decyzją urzędników.
Wyrok wydany przez sąd administracyjny nie zawsze jest satysfakcjonujący. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje możliwość złożenia skargi kasacyjnej. Proponowana przez nas pomoc prawna wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uniknąć skomplikowanych, a zarazem czasochłonnych formalności. Zajmujemy się sporządzaniem niezbędnych pism, a także reprezentujemy interesy klienta na każdym etapie postępowania. Należy podkreślić, że nigdy nie można być pewnym wyroku, jednak rzetelne uzasadnienie swoich racji zwiększa szansę na pozytywne zakończenie sprawy. Nie można również zapominać, że Sanepid także ma prawo do złożenia skargi kasacyjnej. W tym przypadku sprawa także trafia do właściwego sądu w celu ponownego rozpatrzenia. Właśnie dlatego nie warto jest rezygnować z wparcia prawnika posiadającego gruntowną oraz aktualną wiedzę.
Niejedna osoba zastanawia się, co zrobić, gdy wniosek o umorzenie kary administracyjnej został odrzucony. Warto jest postarać się o jej złagodzenie m.in. częściowe umorzenie. Ponadto, możliwe jest rozłożenie spłaty zobowiązania na raty, co z pewnością ma znaczenia dla tych, którzy nie dysponują gotówką. Nie zaszkodzi także odroczyć termin wykonania kary, tak aby uniknąć potencjalnych odsetek. Możliwości jest wiele, a więc dobrze jest przedyskutować je z prawnikiem. Jeśli kary administracyjnej nie można uniknąć, to pozostaje jej złagodzenie, tak aby stała się mniej dotkliwa. Każdy przypadek jest zupełnie inny, a więc wymaga indywidualnego podejścia.