Odszkodowania za lockdown

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm upadło lub znajduje się na skraju bankructwa. Niektóre branże (m.in. hotelarska, turystyczna, gastronomiczna, rozrywkowa, artystyczna, handlowa) zostały zamrożone na wiele miesięcy bez udzielenia finansowego wsparcia. Ponadto, decyzje rządu dynamicznie się zmieniają, a więc nie można jednoznacznie powiedzieć, jaka przyszłość czeka przedsiębiorców. Należy wspomnieć, że obostrzenia i zakazy narzucane są w dużej mierze w oparciu o rozporządzenia, które w ocenie wielu prawników stanowią naruszenie zasad ujętych w Konstytucji oraz aktualnie obowiązujących przepisów ustawowych. Potwierdza to także najnowsze orzecznictwo sądowe. Właśnie dlatego warto jest starać się o odszkodowanie za lockdown. Nasza Kancelaria CITI oferuje kompleksowe wsparcie prawne. Eksperci posiadają nie tylko specjalistyczną oraz aktualną wiedzę, ale również doświadczenie.

Kiedy warto starać się o odszkodowanie za lockdown?

Odszkodowanie za zamknięcie firmy to dla wielu przedsiębiorców jedyna forma rekompensaty. Powszechnie wiadomo, że lockdown zakłócił funkcjonowanie wielu firm. Co prawda, nie wszystkie branże zostały zamrożone na długi czas, ale nowe rozporządzenia mogą pojawić się z dnia na dzień i całkowicie zmienić sytuację na rynku. Takie postępowanie sprawiło, że w wielu przedsiębiorcach obudziło się jeszcze większe poczucie niesprawiedliwości. Prowadzenie własnej działalności w dobie pandemii koronawirusa stanowi ogromne wyzwanie. Oferowana przez nas pomoc prawna dla przedsiębiorców wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą dochodzić swoich racji. Nie zawsze jest to proste, jednak nie warto się poddawać. Być może to właśnie wywalczone odszkodowanie za lockdown pomoże uratować biznes lub otworzyć nową działalność.

Jak duża jest szansa na uzyskanie odszkodowania za zamknięcie firmy?

Prawdopodobieństwo uzyskania odszkodowania za lockdown jest trudne do określenia, każda firma jest inna i w żadnym przypadku nie można być pewnym wyroku sądu. W dużej mierze wynika to z faktu, że decyzje rządu nie zostały podparte przepisami o odpowiedniej randze prawnej. Rozporządzenia, które wchodziły w życie z dnia na dzień sprawiły, że ogromna liczba przedsiębiorstw utraciła płynność finansową. Pomoc w ramach tarczy antykryzysowej w wielu przypadkach nie jest adekwatna do poniesionych strat. Działanie na własną rękę nie jest jednak wskazane. Sporo firm decyduje się na zbiorowe pozwy o odszkodowanie. Ważne jest to, aby podejmować dokładnie przemyślane kroki. Wnioskodawca musi udowodnić, że lockdown doprowadził do znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Konieczne jest także trafne oszacowanie wysokości rekompensaty. Wsparcie prawne proponowane przez naszą kancelarię to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą uniknąć błędów i nieprawidłowości. Wszelkie kwestie formalne bierzemy na swoje barki, co stanowi znaczące udogodnienie dla przedsiębiorcy. Należy podkreślić, że każdy przypadek traktujemy w sposób indywidualny. Zapewniamy klientom fachową opiekę na każdym etapie współpracy. Właśnie dlatego zachęcamy do konsultacji, która ułatwi podjęcie decyzji dotyczącej próby uzyskania odszkodowania za lockdown.

Jak uargumentować pozew o odszkodowanie?

W wielu sytuacjach działanie rządu wzbudza wątpliwości. Wynika to z faktu, że rozporządzenia nie są zgodne z zasadami znajdującymi się w Konstytucji. Wniosek o odszkodowanie za lockdown powinien więc przedstawić restrykcje, które zostały wydane bezpodstawnie. Ponadto, konieczne jest przedstawienie sytuacji przedsiębiorstwa. Priorytetem jest to, aby udowodnić, że to właśnie lockdown jest przyczyną problemów finansowych firmy lub doprowadził do jej upadku. Im więcej szczegółów będzie zawierał pozew o odszkodowanie za zamknięcie firmy, tym lepiej. Istotne jest również to, aby był on konkretny i przekazywał fakty. Wiadomym jest, że osoby bez specjalistycznej wiedzy mają kłopot z jego poprawnym sporządzeniem. Proponowane przez nas wsparcie prawne dla przedsiębiorstw obejmuje również przygotowywanie oraz składanie niezbędnych pism. To skuteczny sposób na to, aby zaoszczędzić sporą ilość czasu. Należy wiedzieć, że niepoprawnie sformułowany pozew może zostać odrzucony już na starcie.

Co obejmuje odszkodowanie za lockdown?

Lockdown związany z covid-19 opiera się na niejasnych zasadach. Część branż może funkcjonować względnie normalnie, a wiele przedsiębiorstw uległo zamrożeniu na długi czas. Na obecną chwilę nie można jednak określić, o jakie kwoty odszkodowania za lockdown będą mogli starać się przedsiębiorcy. W pozwie należy powołać się na obowiązujące przepisy Konstytucji oraz Kodeksu Cywilnego. Oczywistym jest, że wspomniane wyżej kwoty muszą zostać skrupulatnie obliczone. Nie trzeba jednak obawiać się skomplikowanych formalności. Wystarczy powierzyć sprawę prawnikowi, który dysponuje ekspercką wiedzą. Działanie na własną rękę zwykle nie jest dobrym pomysłem, ponieważ walka o odszkodowanie za lockdown wymaga nie tylko znajomości przepisów prawa, ale również dużego zaangażowania.

Kto pokrywa koszty sądowe?

Koszty sądowe muszą zostać uiszczone już na początku procesu, a więc w momencie składania pozwu o odszkodowanie za lockdown. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ich wysokość może wzrosnąć w zależności od złożoności danej sprawy. W przypadku wygranej sprawy o odszkodowanie, to najprawdopodobniej Skarb Państwa będzie musiał pokryć koszty. Bywa tak, że koszty sądowe są dzielone pomiędzy stronami postępowania. Sposobem na obniżenie wysokości opłaty może być zbiorowy pozew. Nasi specjaliści z chęcią doradzą najkorzystniejsze rozwiązanie. Zachęcamy do konsultacji mailowej lub telefonicznej, która z pewnością pomoże w podjęciu decyzji o współpracy. Udzielimy szczegółowych informacji na temat oferty, a także odpowiemy na wszystkie zadane pytania. Mamy pewność, że standard świadczonych przez nas usług usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających klientów.

Sprawdź jak
możemy Ci pomóc

  (zobacz całość)

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Citi Sp. z o .o. Sp. k. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Stoczniowców 9, 30-709 Kraków, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla miasta Krakowa, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000558846, NIP: 9452184658, REGON: 361576648. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania zapytania. Podane w formularzu dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania.

  (zobacz całość)

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Kancelarię Citi moich danych osobowych w celu udzielania mi informacji o usługach i ofertach Kancelarii. Wiem że w każdej chwili mogę wycofać zgodę.

  (zobacz całość)

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Kancelarii Citi drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w celu udzielenia mi informacji o dodatkowych usługach i ofertach Kancelarii Citi, w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

  (zobacz całość)

  Wyrażam zgodę na używanie przez Kancelarię Citi telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem (telefon, e-mail) dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w celu udzielenia mi informacji o dodatkowych usługach i ofertach Administratora, zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne”