Oszustwa podatkowe a luka w VAT

W ostatnich latach straty Skarbu Państwa, wynikające z istnienia różnego rodzaju karuzel podatkowych, są ogromne. Ministerstwo Finansów nawet nie potrafi doliczyć się, ile tak naprawdę ubyło z państwowej kieszeni. Co jednak w tym kontekście pozytywne, według szacunków resortu w 2017 r. luka w VAT zmniejszyła się o ok. 14 procent.

 

Dlaczego luka jest mniejsza?

 

Z pewnością ogromną zasługę w tym zakresie ma stopniowe uszczelnianie systemu podatkowego. Z jednej strony jest to utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej, z drugiej strony wprowadzenie pakietu paliwowego oraz Jednolitego Pliku Kontrolnego. Mniejsza luka to również skuteczniej prowadzone przez organy państwa skarbowe sprawy karne. Taki stan rzeczy to jednak nie tylko pozytywne działania ze strony państwa. Nie da się ukryć, że większe wpływy z VAT pochodzą również z kieszeni uczciwych przedsiębiorców, ponieważ częściowo „dziurę” w VAT „zasypano” pieniędzmi podatników, których urzędy skarbowe po prostu nie zwróciły. Chodzi tutaj przede wszystkim o nadpłacony podatek VAT.

 

Skarbowe sprawy karne na celowniku – kolejne zmiany

 

W najbliższym czasie szykują się kolejne zmiany. Rząd ma w „kieszeni” jeszcze kilka pomysłów na usprawnienie pobierania podatku VAT. Jaki to będzie miało skutek? To się okaże. Wiadomo jednak, że obecne działania będą się skupiały wokół skuteczniejszego ścigania przestępstw z kategorii skarbowych spraw karnych.