Jak się rozwieść? Najczęściej zadawane pytania

Statystyki pokazują, że co trzecie polskie małżeństwo w którymś momencie swojego życia decyduje się na rozwód. Większość, podejmujących taki krok, par przeżywa natomiast traumę, związaną z „przepychankami” przed sądem i wyciąganiem rodzinnych „brudów”. Warto zatem odpowiednio przygotować się na tę batalię i poznać najważniejsze fakty, związane z rozwodem. O co najczęściej pytają nas Klienci?

 

Co to jest pozew o rozwód i gdzie mogę go złożyć?

 

Pozew o rozwód to pismo niejako inicjujące postępowanie sądowe. Wnosi się go do Sądu Okręgowego, właściwego dla miejsca wspólnego zamieszkania małżonków. Pozew powinien zawierać podstawowe informacje na temat sprawy, a zatem imiona i nazwiska małżonków, ich adresy oraz zakres wniosku, czyli czego się domagamy i dlaczego.

 

O co mogę wnosić?

 

Sprawa rozwodowa wiąże się z możliwością podniesienia ośmiu różnych żądań: rozwiązania małżeństwa przez rozwód z winy małżonka lub bez orzekania o winie, rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, alimentów na dziecko, alimentów na siebie, zabezpieczenia powództwa, dotyczącego alimentów, na czas trwania postępowania, uregulowania sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania, eksmisji małżonka oraz podziału wspólnego majątku.

 

Ile muszę zapłacić za rozwód?

 

Aktualnie opłata sądowa od pozwu wynosi 600 zł, ale głośno mówi się o planowanych podwyżkach. W przypadku finalnego orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie, Sąd zwróci połowę opłaty. Współmałżonkowie mogą również wnosić o zwolnienie od opłaty, o ile z jego oświadczenia majątkowego będzie wynikało, że nie jest on w stanie sam ponieść takich kosztów.

 

Czy warto zwrócić się o pomoc do adwokata?

 

O ile samo napisanie pozwu jest stosunkowo łatwe, to jednak w toku postępowania może wydarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Właśnie w tym momencie konieczna jest obecność profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże nam uzyskać jak najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie.