Szkoda częściowa to pojęcie, z którym spotkała się niejedna osoba w kontekście wypadku komunikacyjnego. Auto trzeba było bowiem naprawić, a ubezpieczyciel starał się to jakoś wycenić. Co należy zatem wiedzieć o szkodzie częściowej? Czym się ona różni od szkody całkowitej?
Jak stwierdzić szkodę częściową?
O szkodzie częściowej powiemy wtedy, gdy naprawa auta jest wciąż opłacalna i możliwa. Oceniając zatem, z jakim rodzajem uszczerbku mamy do czynienia, należy wycenić wartość szkody oraz określić wartość samochodu sprzed wypadku lub kolizji. Najczęściej dopóki wartość szkody nie będzie wyższa, niż wartość samochodu, ubezpieczyciel powinien zapłacić za naprawę pojazdu. Kluczową kwestią jest zatem ustalenie, ile będzie kosztowała naprawa pojazdu. Najczęściej rzeczoznawcy majątkowi robią to, korzystając ze specjalistycznych systemów eksperckich. Przeciwieństwem szkody częściowej jest zatem szkoda całkowita. W takiej sytuacji naprawa przestaje być opłacalna, a poszkodowany powinien otrzymać kwotę, odpowiadającą wartości pojazdu sprzed szkody.
Jak uzyskać odszkodowanie za szkodę częściową?
Szkodę częściową można zlikwidować, używając ubezpieczenia OC lub AC. Pierwsze z nich będzie dotyczyło sytuacji, w której ktoś inny jest sprawcą zdarzenia i mamy dane tej osoby. Wówczas wystarczy sporządzić stosowne oświadczenie i udać się razem z nim do ubezpieczyciela sprawcy. Z kolei w przypadku gdy sami wyrządziliśmy szkodę albo nie znamy osoby sprawcy, należy sięgnąć po własną polisę AC. W takiej sytuacji należy zrobić zdjęcia uszkodzonego samochodu i wypełnić stosowny formularz, dostępny na stronie ubezpieczyciela albo zgłosić szkodę telefonicznie. Po tym wszystkim na pewno zostaniemy zaproszeni na oględziny samochodu przez rzeczoznawców ubezpieczyciela.
Czy potrzebna jest pomoc profesjonalistów?
Ubezpieczyciele niejednokrotnie zaniżają wartość należnego poszkodowanemu odszkodowania. Wtedy właśnie przydaje się pomoc profesjonalistów. Specjaliści Kancelarii Citi zawsze są gotowi do interwencji.