Wypadki na chodniku

Zimą i wczesną wiosną każdego roku notuje się najwięcej szkód osobowych (złamania, skręcenia i zwichnięcia kończyn, a także obrażenia ciała) oraz majątkowych (uszkodzenia pojazdów – felgi, opony, układ zawieszenia, karoseria samochodu). Związane jest to z niewłaściwego utrzymania dróg, chodników. Bardzo często są one oblodzone, przez co nie trudno o wypadki na chodnikach.

Za powstałe szkody odpowiada zarządca dróg oraz jego ubezpieczyciel. Według ustawy o drogach publicznych, zarządca odpowiada za kwestie utrzymania prawidłowego stanu nawierzchni drogowych.

Jeżeli doznałeś uszczerbku na zdrowiu wskutek potknięcia lub upadku na chodniku utrzymanego w złej kondycji, należy Ci się odszkodowanie.

Kto jest odpowiedzialny za wypadki na chodniku?

Wypadki na chodniku zachodzą jeśli zarządca dróg zaniedbał swoje obowiązki z związku z utrzymaniem ich w należytym stanie.

Zajmiemy się wszystkim w Twoim imieniu i zgłosimy roszczenia do odpowiedniego organu

Co zrobić gdy dojdzie do wypadku?

Należy:

  • powiadomić odpowiednie służby (policja bądź pogotowie). Informacja dla służb o uszkodzonym chodniku lub drodze pozwoli uniknąć wypadku innym osobom, a także będzie ważnym dowodem w sprawie o odszkodowanie
  • zgłosić wypadek właścicielowi posesji, sklepu lub urzędu gdzie wypadek miał miejsce
  • pozyskać dane od świadków wypadku, gdyby wystąpiły problemy z dochodzeniem odszkodowania
  • sfotografować miejsce zdarzenia. Jeśli nie możemy zrobić tego sami poprośmy kogoś z rodziny lub znajomego
  • podać wszystkie szczegóły miejsca i okoliczności wypadku lekarzowi, jeśli trafimy do niego po zdarzeniu. Zostanie to wpisane do dokumentacji medycznej, która jest także ważnym dokumentem i ma wpływ na dochodzenie odszkodowania.
  • nie lekceważyć objawów pogorszenia się stanu zdrowia. Szok pourazowy może nie opuszczać nas od kilku godzin do kilku dni. Należy pamiętać, że nawet jeśli tuż po wypadku nie czujemy bólu, w ciągu kilku dni mogą pojawić się bóle głowy, kręgosłupa szyjnego, rozdrażnienie czy kłopoty z koncentracją. Należy od razu udać się do lekarza lub  na oddział ratunkowy.

Wypadek na chodniku – jaka jest wysokość odszkodowania?

Kwota odszkodowania zależna jest od doznanych obrażeń, dlatego nie ma też górnego limitu. Zachęcamy do zapoznania się z przykładową sprawą:

W styczniu 2010 roku pan Witold doznał skomplikowanego złamania kości udowej oraz urazu biodra, na skutek pośliźnięcia się na nieodśnieżonym chodniku. Za utrzymanie chodnika odpowiedzialny był Zarząd Budynków Komunalnych, który jednakże po poczuwał się do odpowiedzialności. Na skutek choroby niemającej związku z wypadkiem pan Witold zmarł, lecz zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Opolu wdowa oraz córka pana Witolda otrzymały odszkodowanie prawie 30 tys. zł ze względu na zaniedbania zarządcy chodnika. Wyrok jest prawomocny.