Co zrobić po stłuczce?

Nie zdążyłeś zahamować i uderzyłeś w drugi samochód? W wyniku stłuczki zbiłeś lusterko? A może coś innego uszkodziłeś w samochodzie drugiego kierowcy? Nieszczęśliwa stłuczka – co robić? Stłuczka samochodowa może przydarzyć się każdemu kierowcy bez względu na jego doświadczenie. Nie wszyscy wiedzą, jak należy zachować się podczas niej. W artykule podpowiadamy, jak powinieneś podjąć kroki na miejscu zdarzenia drogowego oraz po nim. Wyjaśniamy także czym jest stłuczka i czy sprawca kolizji musi zgłaszać szkodę zawsze.

Dowiedz się więcej

Czy stłuczka samochodowa jest kolizją samochodową, czy wypadkiem samochodowym?

Stłuczka samochodowa nie jest tym samym, co wypadek samochodowy. Stłuczką potocznie nazywa się kolizją samochodową, podczas której doszło do uszkodzenia pojazdów, ale nie ma w niej poszkodowanych osób. Ewentualnie osoby ranne mają niewielkie siniaki, zadrapania lub otarcia. W odróżnieniu od kolizji drogowej wypadek drogowy jest zdarzeniem, w którym nie tylko pojazdy są uszkodzone, ale również poważnie poszkodowane są osoby, które brały udział w zdarzeniu tj. kierowca, pasażer lub pieszy. Osobie, która spowodowała wypadek samochodowy grozi znacznie wyższy mandat niż w przypadku stłuczki samochodowej.

Stłuczka samochodowa – co robić na miejscu?

Uderzyłeś w tył samochodu na światłach, ponieważ nie zdążyłeś wyhamować? A może zagapiłeś się i dlatego zderzyłeś się z drugim autem? Stłukłeś lampę, a może zahaczyłeś o lusterko? Skutków stłuczek może być naprawdę wiele.

Po pierwsze w tak krytycznej sytuacji zawsze warto zachować zimną krew. Jeśli będziesz opanowanym, unikniesz poważnych problemów. Jeśli nikt nie ucierpiał z powodu tego zdarzenia drogowego, a szkoda jest niewielka, nie masz obowiązku wzywania policji. Wystarczy, że wraz z drugą osobą wymienisz się istotnymi informacjami i spiszecie oświadczenie. Ta czynność jest konieczną, ponieważ musisz dostarczyć je firmie ubezpieczeniowej. Możesz wezwać policję na miejsce zdarzenia jeszcze w jednej sytuacji, gdy nie będziecie mogli dojść do porozumienia. Najczęściej wtedy uczestnicy stłuczki samochodowej mają wątpliwości co do tego, jak doszło do zdarzenia.

Jakie masz obowiązki, będąc uczestnikiem stłuczki?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami uczestnicy stłuczki są zobowiązani do niezwłocznego usunięcia pojazdu albo z innych miejsc, w których jest utrudniony ruch. Jeśli osoba poszkodowana nie będzie mogła tego zrobić, wtedy będzie zobowiązana do odpowiedniego oznakowania samochodu. Jak kierowca powinien zrobić to prawidłowo? Przede wszystkim powinien włączyć światła awaryjne, a następie włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Na obszarze zabudowanym powinien ustawić go w odległości około 30m-50m od pojazdu. Z kolei na drogach szybkiego ruchu odległość ta wynosi około 100m.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać w przypadku, kiedy dojdzie do stłuczki?

Oprócz odpowiedniego oznakowania miejsca zdarzenia, powinieneś pamiętać także o zweryfikowaniu stanu poszkodowanych. Ogromne znaczenie ma to, czy nie doszło do poważniejszych uszkodzeń tj. krwawienia lub rozcięcia skóry. Jeśli okaże się, że poszkodowani będą skarżyć się na silny ból, koniecznie na miejscu zdarzenia koniecznie udziel pierwszej pomocy i zadzwoń pod numer alarmowy 112, a następnie poczekaj do przyjazdu służb ratunkowych.

Co musi uwzględniać oświadczenie sprawcy kolizji?

W oświadczeniu sprawcy kolizji muszą znaleźć się informacje m.in.:

  1. Dane osobowe uczestników stłuczki takie jak: imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery telefonów, numery prawa jazdy, data jego ważności, a także data jego wydania;
  2. Informacje dotyczące pojazdów: marka, model oraz numer tablicy rejestracyjnej;
  3. Data oraz miejsce kolizji, dokładny adres;
  4. Dane firmy ubezpieczeniowej takie jak informacje o polisie sprawcy kolizji, nazwa ubezpieczyciela, numer polisy OC oraz jej ważność;
  5. Szczegółowy opis stłuczki – należy opisać jak do niej doszło, jakie były warunki pogodowe, z jaką prędkością poruszały się osoby uczestniczące w niej. Należy zaznaczyć także w formularzu rozkład drogi;
  6. Dane świadków kolizji, ich imiona nazwiska oraz numer telefonu;
  7. Podpisy uczestników kolizji samochodowej;

Oprócz przygotowania formularza dla firmy ubezpieczeniowej, możesz dodatkowo wykonać zdjęcia swoim telefonem. Fotografie mogą stanowić dla Ciebie dowody, które mogą Ci się przypadku w sytuacji, gdyby drugi kierowca skierował sprawę na drogę postępowania sądowego. Najlepiej wykonać zdjęcia jeszcze przed przemieszczeniem samochodów. Dzięki temu łatwiej będzie określić ich pozycję, uszkodzenia oraz sytuację na drodze.

Stłuczka z mojej winy co dalej?

Przydarzyła Ci się stłuczka, dlatego gorączkowo, zastanawiasz się nad tym, jakie grożą Ci konsekwencje? Kiedy twoja wina jest całkiem jasna i chcesz wziąć całą odpowiedzialność za stłuczkę, nie musisz wzywać policji na miejsce zdarzenia. Pamiętaj o tym, że nie będzie przysługiwało Ci ubezpieczenie z polisy OC, dlatego że to właśnie z twojego ubezpieczenia zostaną wypłacone środki osobie poszkodowanej.

Jeżeli jednak masz wykupioną polisę AC, to nie będziesz mieć problemu z wypłatą odszkodowania, nawet jeśli to Ty jesteś sprawcą stłuczki samochodowej. Pamiętaj o tym, że takie rozwiązanie jest skuteczne pod warunkiem, że winna osoba nie będzie broniła się tym, iż doznała szoku i przez to tak łatwo przyznała się do winy. Tego typu sytuacje to są codziennością każdego z nas. Pozostaje tylko jedno pytanie: „czy sprawca kolizji musi zgłosić szkodę?” Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź: sprawca kolizji nie musi zgłaszać szkody pod warunkiem, że nikt nie ucierpiał. Powinien jednak zaproponować, że poszkodowanemu, aby ubiegał się o odszkodowanie z jego OC. Jeśli na miejscu stłuczki nie ma poszkodowanego, sprawca stłuczki powinien poczekać na niego na miejscu zdarzenia.

Stłuczka samochodowa, a dogadanie się?

Jeśli doszło do niewielkiego uszkodzenia, na przykład zadrapania czy stłuczenia lusterka, możesz spróbować porozumieć się bezpośrednio z drugim kierowcą. W takich przypadkach, gdy obie strony są zgodne co do winy i koszty naprawy są niewielkie, wspólne ustalenie rozwiązania może być korzystne dla wszystkich zaangażowanych. Może obejmować samodzielne pokrycie kosztów naprawy lub porozumienie się w sprawie odszkodowania.

Natomiast w przypadku poważniejszych uszkodzeń lub różnic w interpretacji winy, dogadanie się może być trudniejsze. W takich sytuacjach, zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela może być niezbędne. Ubezpieczyciele mają odpowiednie procedury i wytyczne dotyczące rozpatrywania takich przypadków, a ich zaangażowanie może pomóc w sprawiedliwym i skutecznym rozwiązaniu sytuacji.

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą poszkodowaną czy sprawcą kolizji, zdecydowałeś, że się dogadasz? Pamiętaj o tym, że dogadanie się, nie musi oznaczać rezygnacji z praw, które przysługują Ci. Jeśli odczuwasz, że druga strona nie uwzględnia twoich praw albo próbuje zrzucić winę na Ciebie, koniecznie skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników z Kancelarii City.