W dzisiejszych czasach nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy może przydarzyć się nieprzyjemna stłuczka albo zwykła awaria auta. W takich okolicznościach nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystanie z profesjonalnej pomocy drogowej. Przed skontaktowaniem się z firmą holującą samochody, warto najpierw dowiedzieć się ile kosztuje holowanie, aby po prostu nie przepłacić. To ile kosztuje holowanie auta,może bowiem zależeć od wielu czynników.
Kto płaci za holowanie auta?
Jeżeli nasz samochód z różnych przyczyn odmówił nam posłuszeństwa, to w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, kto płaci za holowanie po szkodzie. Być może koszt holowania auta został wliczony do naszego ubezpieczenia. Każdy posiadacz polisy AC ma zagwarantowane w umowie bezpłatne holowanie.
Co ciekawe bardzo wielu kierowców nie wie, że posiada usługę assistance drogowego, dlatego też w pierwszej kolejności proszą o pomoc najbliższego znajomego. Osoby, które nie mają AC, a jedynie obowiązkowe ubezpieczenie OC, powinny upewnić się, czy darmowe holowanie przysługuje także podczas awarii auta, czy jedynie podczas kolizji drogowej oraz jaki jest limit kilometrów. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe w różny sposób konstruują swoje oferty. Czasem spotkamy się z holowaniem bez limitu kilometrów, a czasem będzie to zaledwie 20 kilometrów. Kierowcy którzy nie mogą skorzystać z darmowego holowania, zmuszeni są zamówić usługę w pobliskiej firmie holowniczej. Ile kosztuje pomoc drogowa? No właśnie – to zależy!
Ile kosztuje holowanie pojazdu
Ceny holowania samochodu uzależnione są od kilku czynników, dlatego też w razie możliwości warto je sprawdzić w okolicznych firmach. Na koszt holowania auta największy wpływ mają:
1) rodzaj holowanego pojazdu,
2) całkowita masa pojazdu,
3) liczba kilometrów wymaganych do holowania auta,
4) konkurencja na lokalnym rynku.
Oczywiście żaden kierowca nie wybiera miejsca, w którym jego auto się zepsuje lub w którym będzie miał wypadek. Nikt nie ma zatem wpływu na ostateczny koszt holowania auta. Tak czy inaczej warto wiedzieć, że zdecydowanie więcej zapłacimy za holowanie pojazdu dostawczego, niż za holowanie auta pokroju Toyoty Aygo czy Peugeota 107. Należy też mieć świadomość, że awaria samochodu w Bieszczadach może nas kosztować znacznie więcej niż awaria samochodu w Warszawie.
Ile kosztuje holowanie auta? Ciekawostką może być również to, że wiele firm oferujących holowanie uszkodzonego pojazdu, posiada specjalny cennik za holowanie nocne albo holowanie w niedziele lub święta. Wiąże się to najczęściej z tym, że dany podmiot musi po prostu zorganizować specjalną kadrę pracowników, która w nocy, w niedzielę oraz w święta ma po prostu większą stawkę godzinową za swoją pracę.
Ile kosztuje pomoc drogowa w nocy, w niedzielę lub w święta? Najczęściej firmy stosują stawkę o około 50 procent większą niż w przypadku standardowego holowania, realizowanego w ciągu dnia roboczego. Sprawdzając cenę holowania samochodu na stronach różnych firm często znajdziemy informację, że w przypadku holowania nocnego, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy cena usługi ustalana jest indywidualnie. Nie ma zatem nic gorszego, niż auto psujące się w Wigilię albo w Nowy Rok. Koszt holowania auta w te dni zdecydowanie rośnie.
Koszt holowania auta a dystans do pokonania
Holowanie samochodu – cena zależy przede wszystkim od dystansu, jaki musi pokonać pomoc drogowa do poszkodowanego. To najważniejszy czynnik wpływający na ostateczny koszt tej usługi. Nie jest nawet tak istotny jak gabaryt pojazdu, chyba że mówimy o różnicy między wspomnianą Toyotą Aygo a samochodem ciężarowym. W tym drugim przypadku holowanie może być jednak znacznie większym wyzwaniem.
W końcu pojazdu ciężarowego nie da się załadować na typową lawetę i potrzeba specjalistycznego sprzętu.Wiele pojazdów ciężarowych łatwiej zatem naprawić na miejscu, niż transportować do odległego warsztatu. To jednak zupełnie inny temat. Dzisiaj rozważamy bowiem to, ile kosztuje holowanie auta osobowego.Jeżeli zatem na co dzień pokonujemy bardzo duże dystanse, a dodatkowo nasz samochód uchodzi raczej za „kontuzyjny”, czyli ulegający częstym awariom, warto pomyśleć o wykupie specjalnego ubezpieczenia autocasco, które z jednej strony będzie obejmowało duży limit kilometrów holowania, a z drugiej strony uwzględni wszelkie możliwe incydenty na drodze, czyli zarówno klasyczną awarię, jak i wypadek lub kolizję drogową.
Holowanie samochodu – cena
W naszym kraju, to ile kosztuje holowanie auta zależy od kilku czynników. Ceny wahają się od 2 do 3 złotych za kilometr, z kolei za holowanie busa lub vana przyjdzie nam zapłacić od 3 do 4 złotych za kilometr.To oczywiście cena uśredniona. Różne firmy oferują jednak różne ceny, a także rozmaite formy wynagrodzenia lub pakiety usług. Warto wspomnieć chociażby o tym, że niektóre podmioty naliczają stawkę wyjściową, czyli niezależnie od koniecznych do pokonania kilometrów czy gabarytów pojazdu cena za holowanie pojazdu obejmie opłatę startową w kwocie na przykład 100 złotych.
Zauważalną tendencją jest również to, że mieszkańcy dużych aglomeracji płacą za holowanie więcej niż ci, mieszkający w niewielkich miejscowościach i na wsiach. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że na koszt holowania pojazdu mogą wpływać okoliczności wypadku lub kolizji. Jeżeli na przykład konieczne jest wyciągnięcie auta z rowu, to z pewnością firma zajmująca się holowaniem uwzględni to w swoim wynagrodzeniu. Holowanie samochodu – cena jest istotna, ale warto znać też szczegóły techniczne tego zabiegu. Dzisiaj firmy zajmujące się profesjonalnym świadczeniem tego typu usług korzystają ze specjalnych pojazdów – lawet, na które po prostu ładuje się uszkodzony pojazd i zawozi do odpowiedniego warsztatu samochodowego. Teoretycznie możliwe jest jednak w Polsce także holowanie samochodu za pomocą liny holowniczej. Tutaj trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych formalnościach.
Należy bowiem zastosować trójkąt ostrzegawczy, a kierowca nie może przekroczyć dozwolonej prędkości. Przy luźnym połączeniu każde z aut uczestniczących w holowaniu musi mieć także sprawny układ hamulcowy, układ kierowniczy oraz oświetlenie. Oczywiście czasem holowanie na lince może okazać się prostsze i szybsze. Nie każdy pojazd da się jednak holować w taki sposób. Raczej ten zabieg stosuje się do aut, które nie są znacząco uszkodzone, czyli mają co najwyżej wgniecenia.
Dodatkowo obowiązujące przepisy wskazują, których typów aut nie można holować. To przede wszystkim te z automatyczną skrzynią biegów, elektryczne, hybrydowe, posiadające zawieszenie hydropneumatyczne, pneumatyczne, a także posiadające stały napęd na obie osie, z naczepą lub przyczepą.
Czy istnieje możliwość bezpłatnego holowania samochodu?
Nie zawsze kierowca musi przejmować się tym, ile kosztuje holowanie pojazdu. Istnieje możliwość bezpłatnego holowania samochodu w ramach ubezpieczenia AC, jeśli taka opcja jest uwzględniona w polisie. Posiadacze jedynie obowiązkowego ubezpieczenia OC powinni sprawdzić, czy mają prawo do darmowego holowania w przypadku awarii lub kolizji drogowej, oraz jakie są limity kilometrów. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne warunki w swoich polisach.
Koszt holowania auta zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pojazdu, masa, dystans do pokonania oraz konkurencja na lokalnym rynku. Przed skorzystaniem z usługi warto porównać ceny oferowane przez różne firmy i upewnić się, że wybieramy najlepszą opcję, uwzględniając także ewentualne korzyści z polisy ubezpieczeniowej.