Odszkodowania majątkowe z tytułu ubezpieczenia mieszkania lub domu – zacznij od OWU.

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania lub domu wydaje nam się oczywiste, że regularne opłacanie składek wystarczy do uzyskania odszkodowania w razie szkody. Niestety jest to niekiedy tylko teoria, gdyż odszkodowania majątkowe – zarówno decyzja o ich przyznaniu, jak i ich wysokości – nie są z reguły tak oczywiste i podlegają licznym obostrzeniom. O czym należy pamiętać przed zakupem ubezpieczenia?

Zanim wyjmiesz portfel, sprawdź warunki ubezpieczenia.

Przed podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, zapoznaj się OWU. OWU – czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia – to wbrew pozorom nietrudna lektura, przez którą dzięki odpowiedniemu schematowi można przebrnąć.

W pierwszej kolejności sprawdź czego dokładnie dotyczy ubezpieczenie i jaki jest jego zakres. To co powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę to: w jakim przypadku zadziała ubezpieczenie i co obejmuje. Lektura katalogu zdarzeń ubezpieczeniowych jednak nie wystarczy. U każdego ubezpieczyciela konkretne zdarzenie może dotyczyć innej sytuacji, dlatego koniecznie zapoznaj się ze występującymi w dokumencie definicjami. Nie zdawaj się również na własną intuicję i  doświadczenie, gdyż mogą one odbiegać od potocznego rozumienia pojęć. W razie wątpliwości dopytaj agenta o szczegóły.

Następnie powinieneś dokładnie przeczytać katalog wykluczeń. Ta pozycja w OWU jest niemniej ważna jak przedmiot ubezpieczenia. Katalog wykluczeń mówi o sytuacjach, które wyłączają odpowiedzialność ubezpieczyciela. Warto zapoznać się z tą częścią dokumentu, by upewnić się, czy wybraliśmy dobrego ubezpieczyciela, czy raczej powinnyśmy szukać innego.

Czytając OWU zwróć również uwagę na prawa i obowiązki stron. Na jakich zasadach i w jaki sposób zostanie wypłacone Ci odszkodowanie. I co należy do Twoich obowiązków.

Należyte odszkodowania majątkowe – zdążyć przed szkodą.

Niezwykle ważna jest suma ubezpieczenia. To ona wskaże, jaka może być maksymalna wysokość rekompensaty. Istnieją dwie formuły obliczania wartości odszkodowania majątkowego. Pierwsza na tzw. wartość odtworzeniową gwarantuje odszkodowanie, które pozwoli na naprawę lub zakup utraconego majątku. Druga to wartość rzeczywista polegająca na tym, że ubezpieczyciel wypłaci  odszkodowanie pomniejszone o stopień zużycia utraconego mienia.

Odszkodowania majątkowe wynikają z treści zawartych w OWU, które powinny być zgodne z odgórnymi przepisami prawa ubezpieczeniowego. Podpisując umowę o ubezpieczenie domu lub mieszkania bezwzględnie należy poznać wszystkie warunki, dzięki temu uzyskamy niezbędne informacje, które wskażą nam, czego możemy oczekiwać od ubezpieczyciela w razie poniesionej szkody.