Jak wybrać kancelarię odszkodowawczą?

Od wyboru do koloru – tak można podsumować rosnący rynek odszkodowań. Naprawdę jest w czym przebierać. Trzeba tylko wiedzieć, która kancelaria odszkodowawcza jest godna zaufania. Może to zabrzmieć podejrzanie, ale specjalizacje poszczególnych niewiele się od siebie różnią. Wszystkie firmy stawiają za cel skuteczne dochodzenie odszkodowań i kompleksową pomoc. Jak ocenić wiarygodność takich deklaracji? Oto katalog, który uchroni Cię przed nieuczciwymi praktykami.

4 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim podpiszesz umowę z kancelarią odszkodowawczą:

Dane rejestrowe i zaplecze kadrowe, czyli słów kilka o tym kto powinien reprezentować Cię przed TU lub w sądzie.

Obecnie każdy może założyć firmę doradczą i świadczyć usługi związane z dochodzeniem odszkodowań. Podczas wyboru odpowiedniej kancelarii odszkodowawczej, która zajmie się Twoją sprawą, warto zwrócić uwagę na datę rejestracji działalności gospodarczej. Im data bardziej odległa, tym szansa na większe doświadczenie firmy oraz ugruntowaną pozycję na rynku – napływ nowych zleceń oraz transparentne zasady rozliczania się ze swoimi klientami. Przed podpisaniem umowy sprawdź także, czy podmiot posiada własną kancelarię prawną, a więc kto będzie reprezentował Twoje interesy w postępowaniu sądowym. Ważne, abyś miał możliwość powierzenia pełnomocnictwa adwokatowi lub radcy prawnemu, którzy specjalizują się w prawie ubezpieczeniowym i odszkodowawczym.

Kultura pozyskania klienta – trochę o emocjach i obowiązkach informacyjnych kancelarii.

Zanim przekażesz swoją sprawę konkretnej kancelarii odszkodowawczej upewnij się, według jakich zasad działa. Pytaj o kontakty znajomych, lekarza rodzinnego, właściciela warsztatu, w którym naprawiałeś samochód, szukaj poleceń na Facebook’u, wreszcie wyślij e-mail do kilku podmiotów. Weryfikuj otrzymane informacje. Kancelaria odszkodowawcza powinna zapoznać Cię z zapisami zawartymi w umowie oraz przedstawić wszystkie korzyści współpracy.

Prowizje i dodatkowe opłaty, czyli koszty pod lupą.

Najczęściej spotykanym sposobem wynagrodzenia, stosowanym przez większość firm jest prowizja od uzyskanej kwoty odszkodowania. Zwróć uwagę na tzw. koszty ukryte. Niektóre kancelarie odszkodowawcze pobierają prowizję od zwrotu kosztów leczenia, np. hospitalizacji, rehabilitacji czy zakupu leków lub sprzętu ortopedycznego. Standardem jest bezpłatna weryfikacja wszystkich aspektów danego postępowania.

O umowie, czyli jak ochronić swoje interesy.

Należy zadbać o to, aby umowa była skonstruowana możliwie jak najbardziej perfekcyjnie. Na co należy zwrócić uwagę podczas czytania takiego dokumentu? Przede wszystkim na zakres czynności, jakich podejmuje się kancelaria odszkodowawcza. Ponadto w umowie muszą znaleźć się wszystkie dane identyfikujące firmę, co pozwoli na weryfikację wiarygodności danego podmiotu. Powinny zostać wyszczególnione wszystkie roszczenia, od których pobrane zostanie wynagrodzenie, określony termin i sposob wypłaty uzyskanego odszkodowania lub zadośćuczynienia, zapewniona gwarancja Twojej pisemnej zgody na wszelkie czynności sądowe oraz koszty i kary za wcześniejsze rozwiązanie pełnomocnictwa. Należy również pamiętać, że masz prawo odstąpić od umowy. Jest to uregulowane prawnie i zadbaj o to, aby taki zapis z znalazł się w dokumencie.