W okresie jesienno – zimowym dużo częściej dochodzi do wypadków na chodniku np. z powodu oblodzenia czy śliskich mokrych liści znajdujących się na chodniku. Każdemu kto doznał jakiegokolwiek urazu upadając na chodniku należy się odszkodowanie. W pierwszym momencie należy ustalić kto jest odpowiedzialny za oczyszczenie chodnika i zapewnienie bezpieczeństwa przechodniom. O czym jeszcze warto wiedzieć, zanim przydarzy się nieszczęście?
Dochodzenie odszkodowań – ważna dokumentacja.
Za wypadek na chodniku bezapelacyjnie należy się odszkodowanie. Należy jednak zadbać o kilka rzeczy po to, by ułatwić sobie uzyskanie odszkodowania. Po wypadku na chodniku powinno się:
- Zrobić dokumentację obrażeń poniesionych podczas wypadku np. przy pomocy zdjęć.
- Zebrać zeznania świadków najlepiej na piśmie (o ile ktoś widział nasz wypadek).
- Pójść do lekarza, by profesjonalnie opisał poniesione przez nas obrażenia.
- Skontaktować się z osobą bądź instytucją, która zarządza chodnikiem w celu uzyskania odszkodowania.
Odszkodowanie za wypadek na chodniku – jak zgłosić szkodę?
Jeśli mieliśmy wypadek na chodniku nie powinniśmy mieć raczej problemu w uzyskaniu odszkodowania, ponieważ zazwyczaj zarządca jest ubezpieczony od tego typu zdarzeń i wtedy wystarczy tylko skontaktować się z ubezpieczycielem zarządcy i dostarczyć mu dokumentacje wypadku na chodniku.
Jednak doświadczenie naszej kancelarii wskazuje, że osoby bądź instytucje zobowiązane do zapłaty odszkodowania chętnie uchylają się odpowiedzialności. Wówczas w pierwszej kolejności ustalamy, kto jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa przechodniom, by zgłosić roszczenia do odpowiedniego organu. Jeśli nie dojdzie do zawarcia ugody, rozważamy wystąpienie w Państwa imieniu na drogę sądową.
W razie problemów z uzyskaniem odszkodowania za wypadek na chodniku, serdecznie zachęcamy do kontaktu!