Statystyki prowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazują, że każdego roku w polskich szkołach dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków dzieci w szkole. Niektóre z nich kończą się jedynie drobnymi obrażeniami, jednak część powoduje poważniejsze urazy ciała, a nawet trwałe inwalidztwo. Koszty leczenia oraz rehabilitacji mogą przekroczyć możliwości finansowe rodziców. Kiedy można starać się odszkodowanie za wypadek dziecka w szkole i poza szkołą? Czy za złamanie ręki dziecka odszkodowanie się należy? Sprawdź poniżej.
Czym jest wypadek dziecka w szkole i uraz?
Wypadek dziecka w szkole określany jest jako nagłe zdarzenie powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w czasie pozostawienia dziecka pod opieką szkoły. Wypadek dziecka może wydarzyć się także poza terenem szkoły tj. na wycieczkach lub w czasie wyjść dziecka pod opieką nauczyciela. Za „uraz” przyjmuje się uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego. Do powstania urazu może dojść na skutek działania czynnika mechanicznego, termicznego, chemicznego, akustycznego, elektrycznego, jonizującego i świetlnego. Zgodnie z tą definicją do urazów, które mogą wystąpić u dzieci, zaliczyć możemy:
· Krwotok,
· Rany,
· Stłuczenie,
· Wstrząs urazowy,
· Uszkodzenia narządów wewnętrznych,
· Złamanie,
· Zwichnięcie,
· Uraz kolana, głowy, stawu skokowego, nadgarstka, barku,
· Oparzenia I, II i III stopnia lub odmrożenia I, II, III, IV stopnia,
· Zmiany fizyczne, chemiczne i biologiczne w organizmie,
· Uszkodzenia słuchu i narządu wzroku.
Wypadek w szkole – jak wyglądają procedury?
Jeśli dojdzie do wypadku dziecka w szkole, szkoła jest zobowiązana do postępowania według procedur określonych w Rozporządzeniu MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późniejszymi zmianami):
· Po otrzymaniu informacji o wypadku pracownik szkoły, powinien udzielić pierwszej przedmedycznej pomocy poszkodowanemu. Jeśli tego nie zrobi, może otrzymać sankcję karną;
· Szkoła powinna powiadomić rodziców lub opiekunów prawnych i odpowiednie służby. W przypadku potrzeby wezwania pogotowia ratunkowego rodzice powinni zjawić się przed jego przyjazdem. Jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest hospitalizacja, wtedy rodzice powinni pojechać z dzieckiem do szpitala razem z pogotowiem ratunkowym. Jeżeli nie dotrą na miejsce, razem z dzieckiem musi pojechać dyrektor lub wyznaczony przez niego pracownik;
· Dyrektor musi zabezpieczyć miejsce wypadku, do czasu jego oględzin przeprowadzonych przez zespół powypadkowy;
· Dyrektor wyznacza zespół powypadkowy, który przeprowadzi postępowanie i sporządzi odpowiednią dokumentację. Zespół powypadkowy ma na jej przygotowanie 21 dni od dnia zakończenia procedur wypadkowych;
· Wypadek dziecka musi zostać odnotowany w rejestrze wypadków uczniów, a także w dzienniku;
Wypadek w szkole – odszkodowanie
Dziecko, które będzie poszkodowane w wyniku wypadku w szkole lub poza nią, może otrzymać odszkodowanie z tytułu NNW ucznia (następstw od nieszczęśliwych wypadków). Ale czy to jedyne odszkodowania za wypadek dziecka w szkole? Rodzice mogą otrzymać również odszkodowanie z OC szkoły lub zadośćuczynienie od szkoły – i to nie tylko za wypadki, jakim dzieci uległy w czasie zajęć lub przerw, ale także w czasie różnego rodzaju szkolnych wyjazdów, kolonii, „zielonych szkół” i tak dalej. Placówka zobowiązana do pełnienia nadzoru nad uczniami będzie musiała naprawić szkody nie tylko na osobie (wszelkiego rodzaju złamania, skręcenia i inne urazy), ale również w mieniu (na przykład zniszczenie telefonu komórkowego lub odzieży).
Kiedy szkoła odpowiada za wypadek dziecka?
Odpowiedzialność szkoły powstaje przy spełnieniu trzech przesłanek – musi zaistnieć szkoda, zdarzenie, z którym przepisy łączą obowiązek odszkodowawczy oraz związek przyczynowy pomiędzy szkodą a tym zdarzeniem. Oznacza to tyle, że rodzice otrzymają odszkodowanie po wypadku, jeżeli będzie on wynikał chociażby z niedopilnowania przez nauczyciela. Czy za złamanie ręki u dziecka odszkodowanie należy się w przypadku, gdy idzie ono do szkoły samo lub pod opieką rodzica? Nie, ponieważ dziecko w momencie, gdy wydarzy się wypadek, musi być pod opieką nauczyciela lub innego pracownika szkoły.
Jak można starać się o odszkodowanie od szkoły?
W pierwszej kolejności należy złożyć pisemny wniosek o wypłatę odszkodowania do dyrektora szkoły. Wniosek powinien zawierać opis zaistniałego zdarzenia oraz wskazanie okoliczności świadczących o winie szkoły. Do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną potwierdzającą obrażenia ucznia.
Jeżeli szkoła odmówi wypłaty odszkodowania, rodzice mogą wnieść powództwo cywilne przeciwko niej. W takim przypadku sąd będzie rozpatrywał sprawę i na jego podstawie ustali, czy doszło do niedopełnienia obowiązków przez szkołę i czy istnieje związek przyczynowy pomiędzy zaniedbaniami a wypadkiem.
Wysokość przyznanego odszkodowania ustala sąd, biorąc pod uwagę stopień uszczerbku na zdrowiu ucznia oraz poniesione i przyszłe koszty leczenia.
Odszkodowanie dla dziecka z ubezpieczenia rodzica
Drugim rodzajem jest odszkodowanie dla dziecka z ubezpieczenia rodzica. Dziecko może ubiegać się o nie, jeśli dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu. Osoby chcące otrzymać takie świadczenie, mogą ubiegać się o nie dopiero po zakończonym leczeniu. W tym celu muszą złożyć wniosek o przyznanie jednorazowego odszkodowania, do którego dołączamy druk OL-9 lub N-9 – zaświadczenie o stanie zdrowia oraz dokumentację wypadkową z protokołem powypadkowym i dokumentacją medyczną. O odszkodowanie dla dziecka z ubezpieczenia rodzica, mogą starać się rodzice, jeśli poszkodowany uczeń jest objęty w ubezpieczeniu ZUS razem z rodzicem;
Odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego
Trzecim rodzajem jest odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego, o które można się starać się, jest odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego. Można starać się o nie tylko wtedy, jeśli rodzice ucznia zdecydowali się na podpisanie umowy ubezpieczenia NNW ( od następstw nieszczęśliwych wypadków). Zawarcie takiej umowy nie jest obowiązkowe (art. 4 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i art. 15 ustawy z 11 września 2015 r.). Rodzice mogą także sami zadecydować o wyborze Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Zakres ubezpieczenia szkolnego NNW różni się w zależności od polisy. Dlatego przed wystąpieniem do wypłaty odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego, należy dobrze zapoznać się z warunkami OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Właśnie w tym dokumencie szczegółowo opisane są definicje, zakres ubezpieczenia oraz wysokość odszkodowania. Najczęściej do uszczerbków na zdrowiu objętych ubezpieczeniem należą: złamanie ręki i kości, oparzenia i odmrożenia, ugryzienia przez zwierzęta, zatrucia substancjami chemicznymi oraz porażeniem prądem.
Odszkodowanie za wypadek dziecka w szkole można uzyskać od szkoły lub z ubezpieczenia szkolnego NNW albo rodzica (z ZUS). Wszystkie trzy rodzaje ubezpieczeń kumulują się, dlatego rodzice mogą starać się o wypłatę każdego z nich osobno.