Zanim pojedziesz na wakacje – kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania

Wyjeżdżając na urlop bardzo często zdajemy sobie sprawę jak ważne jest odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Udajemy się do towarzystwa ubezpieczeniowego, wykupujemy polisę na konkretną sumę i zadowoleni ruszamy w podróż. Warto jednakże sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia zanim wsiądziemy do samochodu czy samolotu, żeby mieć pewność, że ubezpieczyciel nas niczym nie zaskoczy.

Przed wyjazdem warto mieć na uwadze, aby pozostawiając dom czy mieszkanie nie ułatwić włamywaczom pracy, a tym samym pozbawić się możliwości uzyskania odszkodowania w razie kradzieży. Ubezpieczenie bardzo często chroni nasz dom przez włamaniem i kradzieżą, jednakże tylko jeśli zachowamy szczególną ostrożność, jak dokładne zamknięcie drzwi na wszystkie zamki, a także zamknięcie okien, bez pozostawiania ich w trybie okna uchylonego. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone jeśli dopuścimy się zaniedbań, które mogą być przyczyną szkody.

Warto również pamiętać o szczepieniach obowiązkowych lub przeciwskazaniach przed podróżą, zwłaszcza do krajów egzotycznych. Jeśli nie dopilnujemy któregoś z tych elementów ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.  Dodatkowo pozostając w temacie zdrowia, aby uniknąć problemów z odszkodowaniem, w przypadku każdej wizyty u lekarza za granicą należy skontaktować najpierw ten fakt z ubezpieczycielem. Nie dotyczy to sytuacji nagłych, gdzie występuje zagrożenie życia.

Jeśli wybieramy się w podróż samochodem należy sprawdzić czy ubezpieczenie obejmuje kraj do którego jedziemy, ale także poszczególne kraje przez które będziemy przejeżdżać. Jeśli nie, konieczne będzie doubezpieczenie samochodu.

Dodatkowe ubezpieczenie musimy również wykupić jeśli będziemy uprawiać sporty ekstremalne, przy czym warto pamiętać, że pod tym pojęciem ukryte są wszystkie sporty, które niosą za sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia.

Kolejnym aspektem, który może przyczynić się do niewypłacenia odszkodowania jest wzięcie czynnego lub biernego udziału w zamieszkach, protestach, zwłaszcza dotyczy to krajów w których jest nieustabilizowana sytuacja polityczna jak Turcja, Egipt czy kraje Afryki Północnej. Warto unikać takich sytuacji, nawet jeśli jesteśmy w tym samym mieście, należy to przeczekać lub ominąć protesty z daleka.

Urlop to czas relaksu, dlatego chętnie oddajemy się różnym przyjemnością. Wyjeżdżając na wczasy all inclusive mamy dostęp do dużej ilości alkoholu z czego chętnie korzystamy. Nie możemy jednak liczyć na odszkodowanie w przypadku gdy w czasie powstania szkody mieliśmy alkohol we krwi.

Warto odpowiednio zabezpieczyć się przez wyjazdem, aby mieć pewność, że wakacje będą dla nas czasem przyjemności i relaksu.