W sytuacji wypadku komunikacyjnego podstawowym pytaniem, jakie sobie zadajemy, jest „gdzie zgłosić kolizję drogową?„. Odpowiedź na to zagadnienie nie jest natomiast taka oczywista. Możemy mieć do czynienia z czterema różnymi sytuacjami.
Odszkodowanie z OC sprawy
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów jest ubezpieczeniem obowiązkowym. W związku z tym każdy kierowca powinien posiadać polisę OC. Najczęściej zatem spotkamy się z sytuacją, gdy należnego odszkodowania będziemy mogli domagać się w oparciu o polisę OC sprawcy. W celu zgłoszenia szkody powinniśmy uzyskać od sprawcy numer jego polisy ubezpieczeniowej – jest on zobowiązany posiadać ją przy sobie i w razie potrzeby udostępnić. Kolizję zgłaszamy do ubezpieczyciela sprawcy, powołując się na numer jego polisy. Możemy również skorzystać z tak zwanej Bezpośredniej Likwidacji Szkody, którą oferuje część towarzystw ubezpieczeniowych. W takim przypadku zgłaszamy szkodę do własnego ubezpieczyciela, który sam likwiduje szkodę i dalej dochodzi należności od ubezpieczyciela sprawcy na zasadzie regresu.
Gdzie zgłosić kolizję drogową, gdy sprawca nie posiada polisy OC?
Podobno statystycznie po polskich drogach jeździ aż 250 tysięcy nieubezpieczonych samochodów, więc przywołana sytuacja nie jest kompletnie abstrakcyjna. Należałoby się zatem zastanowić co się dzieje w sytuacji, gdy sprawca nie posiada polisy OC – gdzie zgłosić kolizję drogową? W tym przypadku sprawca nie ma ubezpieczyciela, do którego możemy zgłosić szkodę. Prawo jednak chroni poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Opcje są dwie – albo korzystamy ze swojego AC (a zatem zgłaszamy szkodę do własnego ubezpieczyciela) albo, jeżeli nie mamy polisy AC, możemy się zgłosić do dowolnie wybranego ubezpieczyciela. Firma ubezpieczeniowa ma obowiązek przyjęcia takiego zgłoszenia. To ona wypełni dokumenty i skieruje sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wypłaci nam odszkodowanie.
W przypadku otrzymania zaniżonego odszkodowania po wypadku, należy bezwzględnie odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Kto pomoże po kolizji drogowej? Kancelarie odszkodowawcze zajmują się dochodzeniem roszczeń zarówno przed zakładem ubezpieczeń, jak również reprezentują poszkodowanych w postępowaniu przed sądem. Pomagają swoim klientom w trudnej walce o uzyskanie należytych rekompensat.