Wypadki drogowe mogą zdarzyć się każdemu. Czasem to my sami ponosimy za nie winę, a czasem wina leży po stronie innego kierowcy. Kiedy wydarzy się taka sytuacja, należy powiadomić ubezpieczyciela. Jak zgłosić szkodę po kolizji lub wypadku drogowym? Co jeszcze warto wiedzieć, aby skutecznie dochodzić odszkodowania?
Jak zgłosić szkodę po kolizji lub wypadku drogowym?
Przede wszystkim warto wiedzieć, czym różni się kolizja od wypadku oraz co zrobić po stłuczce? Różnica jest istotna, ponieważ kolizja nie wymaga zgłoszenia sprawy na policję, a wystarczy jedynie specjalne oświadczenie sprawcy. Kiedy natomiast dochodzi do wypadku, niezbędne jest wezwanie policji, która sporządzi notatkę. O wypadku mówimy wówczas, gdy w wyniku zdarzenia są ranni i należy wezwać pogotowie. Aby rozpocząć proces dochodzenia odszkodowań konieczne jest więc przekazanie ubezpieczycielowi oświadczenia lub zasadnej notatki od policji.
Dochodzenie odszkodowań z polisy OC sprawcy.
Po spisaniu w oświadczeniu danych osobowych kierowców i szczegółów zdarzenia należy koniecznie dowiedzieć się, czy sprawca posiada ważne ubezpieczenie OC. Jeśli tak, należy po prostu skontaktować się z jego ubezpieczycielem telefonicznie, za pośrednictwem Internetu lub osobiście zgłosić szkodę w biurze. Bardzo ważne jest, by zrobić to w odpowiednim czasie. Trzeba zdążyć w przeciągu trzech lat, jednak warto zrobić to jak najszybciej, bowiem ubezpieczyciel również zobowiązany jest do przeprowadzenia postępowania.
Bezpośrednia Likwidacja Szkód.
Od 2015 roku działa w Polsce program Bezpośredniej Likwidacji Szkód, dzięki któremu dochodzenie odszkodowania może być o wiele prostsze. Wówczas można po prostu zgłosić zdarzenie wraz z oświadczeniem sprawcy lub notatką policyjną do swojego ubezpieczyciela, który zajmie się szkodą.
Gdy sprawca nie posiada ważnego OC.
Warto wiedzieć, jak zgłosić szkodę po kolizji lub wypadku drogowym, kiedy sprawca nie ma ważnego OC. W takim przypadku kierujemy roszczenia do dowolnego ubezpieczyciela. Każdy towarzystwo zobowiązane jest przyjąć zgłoszenie bez względu na warunki. W tym przypadku za wypłatę odszkodowania odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Gdy poszkodowany ma polisę AC.
Jeśli poszkodowany chce skorzystać z własnej polisy AC, kiedy sprawca nie posiada OC, również może to zrobić. Nie ponosi w tym przypadku żadnych kosztów, ani nie traci cennych zniżek. Również wówczas koszty pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.