Auto zastępcze z OC sprawcy – o czym nie powie Ci ubezpieczyciel?

Gdy mieliśmy wypadek samochodowy, w konsekwencji którego nasz samochód nie nadaje się  do dalszego użytkowania, wówczas często zadajemy sobie pytanie: co dalej? Samochodem prywatnym nie możemy jeździć, wiec pozostaje nam jakiś alternatywny środek transportu, a jeśli pojazd był niezbędny do wykonywania pracy zarobkowej pojawia się kolejny problem, ponieważ zostajemy bez środków do życia.

Wcale nie musi to tak wyglądać. W obu przypadkach przysługuje nam auto zastępcze z OC sprawcy – to znaczy że wynajem samochodu zastępczego  dla nas pokrywa ubezpieczenie osoby, która spowodowała wypadek.

Auto zastępcze z OC sprawcy – komu przysługuje bezgotówkowy wynajem?

Sprawę auta zastępczego z OC sprawcy reguluje podstawa prawna: Art.34 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych[1] oraz Art. 361 Kodeksu Cywilnego[2], 363 K.C.[3] oraz 415 K.C.[4]. Tak więc, nie musimy się niczego obawiać, ponieważ wynajem auta zastępczego z OC sprawcy jest regulowany prawnie.

Warto wspomnieć również o tym, że w myśl postanowienia Sądu Najwyższego to, że poszkodowany może korzystać z komunikacji miejskiej nie zwalnia ubezpieczyciela sprawcy wypadku z pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego, ponieważ przysługuje on również w tym przypadku.

Auto zastępcze z OC sprawcy należy się nam nie tylko wtedy, gdy uszkodzeniu uległ samochód osobowy, ale również wtedy, gdy do dalszego użytkowania nie nadaje się tzw. pojazd specjalistyczny np. laweta. Koszty wynajmu samochodu pokryje ubezpieczyciel osoby, która spowodowała wypadek.

Pojazd zastępczy przysługuje niezależnie od tego do jakich celów był wykorzystywany – prywatnych czy służbowych.

Samochód zastępczy z wypożyczalni może odebrać jedynie właściciel uszkodzonego auta pokazując następujące dokumenty:

  • Dowód osobisty.
  • Prawo jazdy.
  • Dowód rejestracyjny uszkodzonego pojazdu, który potwierdza kto jest właścicielem auta.

Jeśli nie możemy dojść do porozumienia z firmą ubezpieczeniową osoby, która spowodowała wypadek, możemy zgłosić sprawę do Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie Rzecznika Finansowego). W 2011 roku takich skarg było prawie 400. Rzecznik Finansowy uznaje, iż pokrycie kosztów wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy należy się tylko za te dni, w których poszkodowany faktycznie nie mógł korzystać z pojazdu.

Gdy ubezpieczyciel sprawcy nie chce zapłacić za wynajem auta – zadzwoń lub napisz!

Kancelaria Citi nie tylko pomoże Państwu załatwić wszelkie formalności z firmą ubezpieczeniową sprawcy, ale również  może Państwu zaoferować auto zastępcze. Specjalnie dla naszych klientów posiadamy pokaźną flotę aut zastępczych. W naszej wypożyczalni znajdą Państwo nie tylko auta osobowe, ale też specjalistyczne i takie, które służą do nauki jazdy. Z naszą pomocą  z pewnością nie odczują Państwo dotkliwie braku samochodu. Wystarczy, że w razie potrzeby skontaktują się Państwo z nami, a my na pewno pomożemy!