Kiedy należy złożyć wniosek o samochód zastępczy?

Potrzebujesz pojazdu zastępczego po kolizji drogowej? Poznaj podstawy prawne, na które możesz się powołać, składając oświadczenie o konieczności wynajmu samochodu osobowego. Kolizje są nieuchronną rzeczywistością każdego kierowcy, w ich wyniku twoje auto  może być uszkodzone całkowicie lub częściowo. Sprawdź, kiedy przysługuje Ci auto zastępcze i co musisz zrobić, abyś je otrzymał.

 

Czy masz prawo do złożenia wniosku o samochód zastępczy?

Zgodnie z art. 34 ust. 1 i art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym ponosi odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu. Oznacza to, że sprawca kolizji lub jego ubezpieczyciel ma obowiązek naprawić szkody poniesione przez poszkodowanego.

Zgodnie z art. 361 k.c., osoba odpowiedzialna za wypłatę odszkodowania musi naprawić nie tylko rzeczywiste straty poniesione przez poszkodowanego, ale także ewentualne korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do szkody. To wszystko w ramach normalnego związku przyczynowego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, że poszkodowany może złożyć wniosek o samochód zastępczy. To dokument, który uprawnia go do zwrotu kosztów najmu pojazdu. Składając taki wniosek, możesz dochodzić swoich praw i uzyskać pojazd zastępczy pokrywany przez ubezpieczenie OC sprawcy. Dzięki możliwości użytkowania auta zastępczego, możesz wykonać wszystkie swoje codzienne zadania np.: dojazdów do pracy czy odwożenia dziecka do szkoły.

Jakie warunki musisz spełnić, abyś otrzymał samochód zastępczy z OC?

Czy będąc poszkodowanym, straciłeś możliwość korzystania z własnego samochodu osobowego i poniosłeś koszty najmu samochodu zastępczego? Masz prawo ubiegać się o ich wyrównanie. Pamiętaj o tym, że przyznane Ci odszkodowanie powinno być w takiej wysokości, aby kompensowało straty do wysokości doznanego uszczerbku na mieniu.

Towarzystwo ubezpieczeniowe oceniając, czy najem auta zastępczego mieści się ramach szkody i normalnego związku przyczynowego rozpatrzy wszystkie okoliczności sprawy oraz indywidualną sytuację poszkodowanego. Niemniej Sąd Najwyższy niejednokrotnie wyjaśniał – „Dlaczego przysługuje poszkodowanemu kierowcy samochód zastępczy?”. W linii orzeczniczej można dopatrzyć się wniosków o charakterze ogólnym.

  • Roszczenie z tytułu najmu auta zastępczego nie posiada ograniczeń podmiotowych. Zarówno przedsiębiorca, jak i konsument otrzyma zwrot kosztów najmu, gdyż tego typu uszczerbek na mieniu pozostaje w normalnym związku przyczynowym z uszkodzeniem lub zniszczeniem auta.
  • Podstawę roszczenia stanowi niezbędność najmu, tj. konieczność używania samochodu w takim zakresie, jak przed wypadkiem. Utrata możliwości korzystania z rzeczy wskutek jej zniszczenia lub uszkodzenia stanowi szkodę majątkową podlegającą wyrównaniu bez względu na to, do jakich celów auto było wykorzystywane.

Jak możesz uzasadnić niezbędność wynajmu samochodu zastępczego w piśmie o samochód zastępczy?

Uzasadniając wniosek o samochód zastępczy, powinieneś go odpowiednio uargumentować m.in.:

  1. Wskaż, że musisz skorzystać z pojazdu podczas codziennych obowiązków np.: musisz dojeżdżać do pracy. Brak samochodu może powodować trudności w wykonywaniu tych zadań, a pojazd zastępczy zapewni Ci niezależność i komfort.
  2. Jeżeli z powodu kolizji nie jesteś w stanie wykonywać swojej pracy zarobkowej (np. jako kierowca zawodowy), możesz podkreślić, że wynajem samochodu zastępczego jest niezbędny do minimalizacji utraty dochodu. Auto zastępcze pozwoli Ci kontynuować pracę lub znaleźć alternatywne źródło dochodu.
  3. Przedstaw argument dotyczący tego, że auto zastępcze umożliwi Ci prowadzenie normalnego życia, realizację ważnych zadań oraz utrzymanie aktywności społecznej i rodzinnej.

Jakie dokumenty musisz dołączyć do wniosku o samochód zastępczy?

Wniosek o samochód zastępczy powinien być uzupełniony o następujące dokumenty:

  • oświadczenie o konieczności wynajmu samochodu zastępczego, w którym
    notatkę policyjną z miejsca zdarzenia lub oświadczenie sprawcy,
  • numer szkody nadany przez ubezpieczyciela sprawcy,
  • zaświadczenie o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego uszkodzonego pojazdu lub jeśli taki nie został wydany pismo z serwisu naprawczego poświadczające przyjęcie samochodu do warsztatu,
  • oświadczenie o trzeźwości uczestników zdarzenia,
  • oświadczenie o możliwości odliczenia podatku VAT w przypadku przedsiębiorcy użytkującego samochód w firmie.

Jak możesz wynająć samochód zastępczy?

Samochód zastępczy możesz wynająć na trzy sposoby. Po pierwsze możesz skorzystać z auta zastępczego, które zaoferuje Ci warsztat samochodowy, w którym naprawiane jest twoje auto. Po drugie, wynajem pojazdu zastępczego możesz zlecić swojemu ubezpieczycielowi podczas zgłaszania szkody. Po trzecie, możesz wynająć auto z wybranej przez Ciebie wypożyczalni na własną rękę.

 

 

Nie wahaj się złożyć wniosek o samochód zastępczy, jeśli zostałeś poszkodowany w kolizji. Pamiętaj, że masz prawo do ochrony i zwrotu kosztów najmu pojazdu, a wniosek o samochód zastępczy stanowi podstawę dla uzyskania tego wsparcia. Jeśli skorzystasz z trzeciego sposobu, koszty najmu będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni, a dopiero w momencie zwrotu auta zastępczego, masz prawo ubiegać się o zwrot kosztów, na podstawie faktury, którą wystawi ubezpieczalnia.

Czy ubezpieczyciel może odmówić najmu samochodu zastępczego?

 

Ubezpieczyciel może odmówić Ci najmu samochodu zastępczego, jeżeli posiadasz drugi samochód i użytkujesz go. Jeżeli jednak w gospodarstwie domowym są dwa samochody osobowe, które użytkują je małżonkowie, to oświadczenie o samochód zastępczy może zawierać informację o tym, że użytkują je obydwoje małżonkowie. Musisz także wskazać, że potrzebujesz auta zastępczego do wykonywania codziennych obowiązków.

Na jaki okres jest przyznawane auto zastępcze?

 

Niezależnie sposobu wynajęcia samochodu zastępczego z OC sprawcy i momentu złożenia  pisma o samochód zastępczy, okres na jaki będziesz miał przyznane auto, zależy od rodzaju szkody. Przy szkodzie całkowitej, możesz wynająć auto od dnia wypadku aż do dnia zakupu nowego samochodu osobowego. Przy szkodzie częściowej samochód zastępczy przysługuje Ci na cały okres naprawy. Czas ten obejmuje nie tylko okres naprawy, ale i oczekiwanie na kosztorys, zamówione części oraz czas niezbędny do odbioru auta.

O czym warto pamiętać, składając pismo o samochód zastępczy?

Pamiętaj o tym, że wynajmowany samochód zastępczy nie powinien być niższej klasy niż twoje auto. Jeżeli jednak zdecydujesz się nająć takie auto, firma ubezpieczeniowa nie ma obowiązku dopłacić Ci różnicy w stawce wynajmu. To samo dotyczy Cię w odwrotnej sytuacji. Jeśli wynajmiesz samochód zastępczy z wyższej klasy, będziesz musiał z własnej kieszeni dopłacić różnicę w stawce wynajmu.

Czy możesz wynająć auto zastępcze bezgotówkowo?

Kancelaria Odszkodowawcza Citi zajmuje się bezgotówkowym najmem aut zastępczych z OC sprawcy. W imieniu Klienta dokonujemy rozliczeń z ubezpieczycielem sprawcy. Pomagamy w załatwieniu wszelkich formalności. Zaproponujemy samochód w tej samej klasie co uszkodzony. Zastanawiasz się, jak długo można jeździć samochodem zastępczym? Zadbamy o to, aby najem został należycie udokumentowany jako celowy, zasadny i proporcjonalny.

Wniosek o wynajem samochodu osobowego, pismo o wynajmie samochodu osobowego oraz oświadczenie o konieczności wynajmu samochodu osobowego są dokumentami, które stanowią podstawę do uzasadnienia i złożenia formalnego wniosku o przyznanie auta zastępczego.