Auto zastępcze z OC sprawcy – o czym nie powie Ci ubezpieczyciel?

Miałeś wypadek samochodowy w wyniku którego twój samochód uległ uszkodzeniu i nie nadaje się do dalszego użytkowania? Zastanawiasz się nad tym, co powinieneś zrobić dalej? Nie możesz poruszać się prywatnym samochodem do pracy ani w celu załatwienia innych spraw, dlatego masz ograniczoną możliwość zarabiania pieniędzy i wykonania pozostałych zadań.

Wcale nie musi to tak wyglądać. Niezależnie od tego, do jakich celów wykorzystywałeś samochód  – prywatnych czy służbowych masz prawo do  samochodu zastępczego z OC sprawcy. Koszt jego wynajmu pokrywa ubezpieczenie osoby, która spowodowała wypadek.

Kto ma prawo do samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Prawo do samochodu zastępczego z OC sprawcy jest uregulowane w odpowiednich przepisach prawnych. Warto zapoznać się z artykułami takimi jak Art.34 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz Art. 361 Kodeksu Cywilnego, 363 K.C. oraz 415 K.C. Odpowiednie przepisy prawa gwarantują, że masz prawo do wynajmu samochodu zastępczego w przypadku wypadku, gdzie ubezpieczyciel sprawcy ponosi odpowiedzialność finansową.

Samochód zastępczy z wypożyczalni może odebrać jedynie właściciel uszkodzonego auta, pokazując następujące dokumenty:

  • Dowód osobisty.
  • Prawo jazdy.
  • Dowód rejestracyjny uszkodzonego pojazdu, który potwierdza kto jest właścicielem auta.

Jeśli nie możemy dojść do porozumienia z firmą ubezpieczeniową osoby, która spowodowała wypadek, możemy zgłosić sprawę do Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie Rzecznika Finansowego). W 2011 roku takich skarg było prawie 400. Rzecznik Finansowy uznaje, iż pokrycie kosztów wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy należy się tylko za te dni, w których poszkodowany faktycznie nie mógł korzystać z pojazdu.

Czy warto zgłosić sprawę do Rzecznika Finansowego?

Jeśli nie uda Ci się osiągnąć porozumienia z firmą ubezpieczeniową sprawcy wypadek, możesz zgłosić sprawę do Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie Rzecznika Finansowego). Rzecznik Finansowy zajmuje się rozpatrywaniem takich skarg i uznaje, że koszty wynajmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy należą się tylko za dni, w których poszkodowany faktycznie nie mógł korzystać z własnego pojazdu. Jeśli ubezpieczyciel odmawia pokrycia kosztów wynajmu samochodu, warto skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym w celu uzyskania wsparcia.

Czy warto skorzystać z prawa do samochodu zastępczego z OC sprawcy?

 

Korzystanie z auta zastępczego z OC sprawcy niesie ze sobą wiele korzyści dla poszkodowanych. Przede wszystkim, nie muszą oni ponosić kosztów wynajmu samochodu, ponieważ jest pokrywany przez ubezpieczenie osoby, która spowodowała wypadek. Dzięki temu poszkodowani mogą kontynuować swoje codzienne obowiązki i nie tracą źródła dochodu, zwłaszcza w przypadku, gdy samochód był niezbędny do wykonywania pracy zarobkowej. To jednak nie wszystko.

Jaki jeszcze jest inny powód, dla którego warto zdecydować się na wypożyczenie pojazdu zastępczego z OC sprawcy?

 

Korzystanie z pojazdu zastępczego z OC sprawcy daje również gwarancję bezpieczeństwa i mobilności. Po wypadku, gdy twój własny samochód nie nadaje się do dalszego użytkowania, nie musisz polegać na komunikacji publicznej czy usługach taksówkowych. Pojazd zastępczy z OC  zapewni Ci pełną niezależność i swobodę poruszania się, a to jest szczególnie istotne w przypadku osób, które mają duże zapotrzebowanie na mobilność, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.

 

Twój ubezpieczyciel sprawcy nie chce zapłacić za wynajem auta? – Zadzwoń lub Napisz!

Kancelaria Citi nie tylko pomoże Ci załatwić wszelkie formalności z firmą ubezpieczeniową sprawcy, ale również  może zaoferować auto zastępcze. Specjalnie dla naszych klientów posiadamy pokaźną flotę aut zastępczych. W naszej wypożyczalni znajdują się nie tylko auta osobowe, ale też specjalistyczne i takie, które służą do nauki jazdy. Z naszą pomocą  z pewnością nie odczujesz dotkliwego braku samochodu. Wystarczy, że w razie potrzeby skontaktujesz się z nami, a my na pewno pomożemy!