Pomimo tego, iż każdy z nas stara się uważać na drodze i jeździć w miarę ostrożnie, od czasu do czasu zdarzają się przeróżne kolizje skutkujące problemami, które pochłaniają czas i energię w związku z ubieganiem się o odszkodowanie. Naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jaką formę wybrać? Gdzie naprawić auto po kolizji?
Metoda kosztorysowa
Jeśli wybierzemy likwidację szkody metodą gotówkową, towarzystwo ubezpieczeniowe ustali wysokość odszkodowania w oparciu o wstępny kosztorys planowanych napraw. Ta metoda jest korzystna nie tylko dla ubezpieczycieli, kierowcy również mogą na niej zyskać, bowiem jest ona związana z wyjątkowo krótkim czasem załatwienia sprawy (od 3 do 7 dni), a naprawę auta można zlecić w dowolnie wybranym warsztacie samochodowym. Przed wypłatą pieniędzy należy sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie zaniżył kosztorysu. Trzeba uważać na przykład na podatek VAT, czy został on doliczony do części zamiennych i usług. Jak uzyskać wyższe odszkodowanie? Dopłata do odszkodowania stanowi doskonałą alternatywę dla poszkodowanych, którzy wybrali rozliczenie gotówkowe, gdyż przyjęcie tzw. kwoty bezspornej nie zamyka drogi do dalszego dochodzenia swoich praw.
Metoda bezgotówkowa
Kierowca może także zdecydować się na naprawienie szkody w formie bezgotówkowej. Wówczas wystarczy po prostu, że zgłosi się do warsztatu, który ma podpisaną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Rozliczenie następuje już pomiędzy warsztatem, a właściwym ubezpieczycielem. Oczywistą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że kierowca nie musi angażować swoich pieniędzy. Jednak wybierając naprawę bezgotówkową, należy zwrócić szczególną uwagę na kalkulację kosztów, aby nie dopłacać z własnej kieszeni. Jeśli naprawa po szkodzie przeprowadzana jest nie z polisy OC sprawcy kolizji, ale z naszego autocasco, wówczas warto być ostrożnym. Jeśli w umowie z ubezpieczycielem jest mowa o amortyzacji pojazdu, wówczas ubezpieczyciel zmniejszy kwotę odszkodowania o określony wcześniej procent.
Gdzie naprawić auto po kolizji?
Rozliczenie gotówkowe wybierają właściciela starszych aut, którym uda się uzyskać większy zwrot z ubezpieczenia niż kwota, którą wydadzą na tańsze zamienniki części i naprawę w zaprzyjaźnionym warsztacie. Na metodę bezgotówkową decydują się natomiast właściciele nowszych, kilkuletnich pojazdów. Przed decyzją, gdzie naprawić auto po kolizji, warto sprawdzić ceny w kilku serwisach, w tym autoryzowanych. Można także zwrócić się o pomoc do firm odszkodowawczych, które kompleksowo zajmują się dochodzeniem odszkodowań, włącznie z poleceniem sprawdzonego i rzetelnego warsztatu naprawczego.
Kiedy warto zwrócić się do rzeczoznawcy samochodowego?
Czasem zdarza się jednak, że nie zgadzamy się z kwotą odszkodowania, ustaloną przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W takiej sytuacji mamy prawo do odwołania. Warto pamiętać o tym, że ubezpieczyciel jest zobowiązany nie tylko do pokrycia kosztów naprawy pojazdu, bez względu na podjętą przez poszkodowanego decyzję, gdzie naprawić auto po kolizji, ale również takich wydatków, jak sporządzenie dodatkowej wyceny. Warto zatem zwrócić się do innego rzeczoznawcy samochodowego lub warsztatu samochodowego i poprosić o dodatkową wycenę. Dzięki temu zyskamy dodatkowe argumenty do odwołania. Należy bowiem wiedzieć, że ubezpieczyciele masowo zaniżają wysokość należnych odszkodowań. Sporządzane przez nich kosztorysy zawierają błędy w zakresie roboczogodzin warsztatu, kosztów materiału lakierniczego, kosztów części zamiennych i tak dalej.
Czy naprawiać auto po szkodzie całkowitej?
W kontekście naprawy samochodu po kolizji należy również zastanowić się nad tym, czy zasadne jest reperowanie pojazdu, jeżeli została uznana szkoda całkowita. W ocenie ubezpieczyciela bowiem taki samochód nadaje się tylko na złomowanie. Czy rzeczywiście? Szkoda całkowita uznana jest wtedy, gdy koszt naprawy pojazdu przekracza jego wartość. W praktyce jednak może się okazać, że towarzystwo ubezpieczeniowe zawyżyło wartość naprawy, a tak naprawdę można tego dokonać znacznie taniej. Wystarczy to wszystko rozpisać i przekalkulować. Niekiedy wystarczy wybór odpowiedniego warsztatu samochodowego, przegląd ofert i podjęcie decyzji, gdzie naprawić auto po kolizji. Często okazuje się, że to się po prostu opłaca. W efekcie, na podstawie przedłożonej przez nas faktury VAT, ubezpieczyciel będzie musiał uznać szkodę częściową, a do naszej kieszeni trafi więcej pieniędzy.