Sprzedaż szkody OC – czy to się opłaca?

Niestety zaniżanie odszkodowań przez ubezpieczycieli jest powszechną praktyką. Z reguły poszkodowani muszą walczyć o odpowiednie dopłaty do uzyskanego świadczenia. Nie zawsze chcą czekać latami na swoje pieniądze. Decydują się zatem o sprzedaż posiadanego roszczenia. Czy to się opłaca? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Dowiedz się więcej

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych rzadko decydują się na samodzielną walkę z ubezpieczycielem. Nic dziwnego, ponieważ wymaga ona specjalistycznej wiedzy, w tym znajomości przepisów i aktualnego orzecznictwa. Trzeba mieć też wiedzę techniczną, by nie dać się oszukać ubezpieczycielowi na kwestii chociażby części zamiennych. Poszkodowani mają zatem do wyboru dwie ścieżki. Po pierwsze podpisać umowę z profesjonalnym pełnomocnikiem o reprezentowanie w sporze z ubezpieczycielem. Po drugie natomiast sprzedać przysługujące im roszczenie. W pierwszym wariancie pełnomocnik zajmuje się negocjacjami z ubezpieczycielem, przygotowaniem odwołania, pozwu, wszelkich innych pism procesowych oraz reprezentacją przed sądem. Stroną sporu wciąż pozostaje jednak poszkodowany. W drugim wariancie z chwilą podpisania umowy sprzedaży osoba poszkodowana otrzymuje należne pieniądze, a podmiot, który kupił od niej roszczenie samodzielnie walczy z ubezpieczycielem.

Jak skutecznie sprzedać roszczenie?

Na sprzedaż roszczenia można się zdecydować w terminie trzech lat od wypadku komunikacyjnego. Nie można jednak zbyć prawa do dochodzenia odszkodowania za szkody osobowe. Ten wariant dotyczy tylko szkód komunikacyjnych – majątkowych. Oczywiście taką transakcję można też przeprowadzić tylko raz. Nie jest możliwe zbycie roszczenia na rzecz kilku niezależnych podmiotów. Sam poszkodowany po zbyciu roszczenia nie będzie też mógł dochodzić odszkodowania dla siebie. Co również istotne umowa przybiera formę cesji wierzytelności. W podpisywanym kontrakcie powinno zostać precyzyjnie określone wynagrodzenie poszkodowanego. Najczęściej jego wycena opiera się o sporządzenie kosztorysu naprawy pojazdu lub innych zniszczonych w wyniku wypadku składników majątku poszkodowanego.

Czy uzyskanie dopłaty do odszkodowania jest pewne?

Oczywiście podmioty skupujące roszczenia odszkodowawcze nie mają stuprocentowej pewności, że uda im się uzyskać wyższe odszkodowanie. Ponoszą jednak to ryzyko, uwalniając jednocześnie od niego samego poszkodowanego. Poza tym mają wieloletnią praktykę w dochodzeniu odszkodowań od ubezpieczycieli, więc dokładnie wiedzą, jakie są szanse wygranej w procesie oraz jakie dokładnie kwoty mogą uzyskać wdając się w spór. Jaką zatem decyzję powinien podjąć poszkodowany? Czy sprzedaż szkody OC jest opłacalna? Wszystko zależy od tego czy chciałby otrzymać pieniądze od razu czy jest gotowy poczekać jakiś czas i być może wówczas otrzymać wyższą kwotę.

Czy walka z ubezpieczycielem jest warta zachodu, czy może lepiej zdecydować się na sprzedaż szkody OC?

Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych preferencji poszkodowanego. Jeśli zależy mu na natychmiastowym otrzymaniu środków, sprzedaż roszczenia może być atrakcyjną opcją. Jednak warto wziąć pod uwagę, że podmioty skupujące roszczenia nie gwarantują uzyskania wyższego odszkodowania. Jeśli poszkodowany zdecyduje się na walkę z ubezpieczycielem, będzie mógł aktywnie uczestniczyć w procesie dochodzenia odszkodowania, choć wymaga to czasu, wysiłku i wiedzy. Istotne jest również uwzględnienie specyfiki swojej sytuacji i możliwości finansowych.

Walka z ubezpieczycielem, jak i sprzedaż szkody OC mają swoje zalety i wady. Poszkodowani powinni dokładnie rozważyć, jakie są ich priorytety i co jest dla nich najważniejsze. Niezależnie od wyboru, ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą w dziedzinie odszkodowań, który pomoże podjąć właściwą decyzję i zapewni wsparcie w procesie dochodzenia o należne świadczenie.